Janoušov – kříž s Pannou Marií Bolestnou
Kvalitní, ornamentálně zdobenou památku najdeme volně stojící u polní cesty od Janoušova směrem k Jakubovicím. Kříž má nižší vypoulený sokl s ustupujícími rohy. Následuje volutově ozdobený sloup s reliéfem Panny Marie Bolestné. Ta je rámovaná baldachýnem a ornamenty s rostlinnými motivy. Nad Bohorodičkou se v obláčcích objevují dvě andělské hlavičky. Podstavec zakončuje tvarovaná římsa se zubový řezem. Vrcholový kříž stojí na dvoustupňovém dříku s Adamovou lebkou.
Doba vzniku památky spadá do první poloviny 19. století, tedy klasicismu, ale dokládá přetrvávající tvarosloví z dlouhého období baroka.
Nadmořská výška:
535 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.009, 16.842)
Poslední aktualizace: 22.5.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Janoušov
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Janoušov – kříž s Pannou Marií Bolestnou
Janoušov – zakladatel obce pod přístřeškem
Odpočinkové místo
Na to, jak je Janoušov malou obcí, jeví se náhodnému návštěvníkovi celkem útulně a upraveně. Vesnice nikdy nebyla přehnaně lidnatá, nicméně v druhé polovině 19. století se počet jejích obyvatel pohyboval nad čísle…
0.5km
více »
Janoušov – dřevěná kaplička
Kaple
Atraktivita malé podhorské obce Janoušov na Šumpersku není určitě dána množstvím významných historických památek. Některé zdejší stavby však za pozornost rozhodně stojí a mnohé jistě nejvíce zaujme velice půvabná d…
0.5km
více »
Janoušov
Vesnice
Janoušov je malá rekreační podhorská obec s 50 trvalými obyvateli. Obec se rozkládá na úpatí vrcholků Hrubého Jeseníku a v údolí Bušínského potoka. U západního okraje obce je vybudován malý rybník. Nad východním okrajem obce se zvedá Zlá hora ( 674 m.n.m.). První písemná zmínka o obci je z roku 1397. V obci se dochovalo několik roubených lidových domů. Ve středu obce stojí pěkná kaplička. Janoušovem prochází zelená turistic…
0.5km
více »
Janoušov – Pomník světových válek
Pomník
Pomníky 1. světové války jsou k vidění vskutku v každé větší (ale i menší) obci, co jich u nás je. Naznačují, jak velkou katastrofou Velká válka byla. Vždyť do té doby vlastně žádná podobná událost tak dlouho netr…
0.5km
více »
Janoušov – socha sv. Jana Nepomuckého
Socha
Se sochami českého světce Jana Nepomuckého se na našem území potkáváme pravidelně a často. Nepřekvapí proto, že jeho skulpturu najdeme i v malé vísce Janoušov na Šumpersku. I tato socha je z…
0.6km
více »
Jakubovice – Svatá Trojice (sousoší)
Socha
Při cestě z Janoušova (žlutá TZ) nelze přehlédnout velmi pěkné sousoší sv. Trojice. Je vlastně s podivem, že dílo se ještě neocitla na seznamu památek, protže leckdy se do soupisu dostanou i méně kvalitní díla, klidně i novějšího data. Datum na podstavci prozrazue, že tento artefakt tu stojí někdy od roku 1805. Na Hranolovém podstavci s vypouklým čelem čteme v češtině nápis, že…
0.9km
více »
Jarní Písařovská pahorkatina
Tipy na výlet
Nenáročná pěší turistika, trasa o délce 11 km, začíná v železniční stanici Ruda nad Moravou. Po zelené značce se vystoupá na Šošolu a pokračuje se do Janoušova. Stále po zelené se jde k rozcestníku Mezník, kde se …
1km
více »
Na Žampachu
Samota
Od nepaměti se tak říká samotě a sedélku, pod vrcholem Zlé hory (674 m) u Janoušova (obce v šumperském obce v masivu Hanušovické vrchoviny). Jméno Žampach samozřejmě není v Čechách zcela…
1.2km
více »
Čečel – nezničený partyzánský bunkr
Pevnost, opevnění
Rozcestí červené a zelené turistické značky pod vrchem Čečel v Hanušovické vysočina (červená TZ od Hambálku ke Svaté Trojici) je pojmenováno jako Partyzánské bunkry Čečel. Proč Čečel, je nasnadě, jde o vrchol nad cestou (někdy lidově pomístně Čečola). Vlastně je určitým paradoxem, že zde vlastně v Sudetech operovali nějací partyzáni. Ono to ale tak velký paradox není. Ač tedy území na rozhraní Zábřežské…
1.4km
více »
Vyhlídka pod Drcholdou
Vyhlídka
O pěkné vyhlídkové trase mezi rozcestím Pod Janem a samotou Žampach už jsem se před časem zmínil. O tom, že toto místo stojí i za delší zastávku svědčí i fakt, že v mezidobí (kdy jsem tu nějakou dobu nebyl) přibyl u zelené TZ přístřešek s posezení. Ten má samozřejmě turisty a výletníky zlákat k zastávce a tím i upozornit na skvělou vyhlídku, která tu návštěvníka čeká.
Protože m…
1.6km
více »
Janoušovský okruh
Turistická trasa
Janoušovský okruh je zajímavou turistickou trasou, která vede v okolí obce Janoušov na Šumpersku. A přesto, že mu jméno dala víska velmi malá – alespoň co se počtu obyvatel týče – je tento o…
1.7km
více »
Čečel – zničený partyzánský bunkr
Pevnost, opevnění
Na začátku se zopakuju trošku z loňska. Je relativní paradox. Že v Sudetech za války „řádili“ partyzáni. Napsal jsem řádili celkem úmyslně, protože ne vždy ti partyzáni byli takoví hrdinové, jako nám líčí historické filmy a seriály.
Nakonec i moje česká babička (původně z Brna s německým příjmením) říkala, že to byli banditi. V tom případě ovšem jen zopakovala oficiální propagandu.
Takže partyzány jsme měli i u nás na…
1.7km
více »
Z Jakubovic do Zborova známými i neznámými cestami
Trasy
Již delší dobu mě lákala myšlenka, projet si cestou, která má svůj počátek (konec) v jedné ze serpentin na silnici č. 11 ve stoupání z Bušína na kopec, kterému se léta říká Hambálek. Vlastně to ani kopec není, j…
1.8km
více »
Hartíkov
Vesnice
Hartíkov
Horská vesnička je součástí nedalekého Bušína. Leží v Jeřábské vrchovině, nejvyšším podcelku Hanušovické vrchoviny. Prvně je uváděn r. 1397, patřil k panství Ruda. Vždy to bý…
1.8km
více »
Jakubovice - U Straků
Cyklo bar - hospůdka
Kdo někdy odbočil ze silnice č. 11 před stoupáním na Hámbálek (k hospodě Kocanda u Písařova) směrem k vesnici Jakubovice, může potvrdit, že hned po další odbočce od cesty do Janoušova následuje brutální stoupání. Na vzdálenosti nějakého kilometru totiž překonává cesta převýšení přes 100 m. Motorizovaní výletníci sice nebudou mít problémy s překonáním této mety, nicméně pěší…
1.8km
více »
Jakubovice (u Šumperka) – kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Nejvýznamnější památkou malé vísky Jakubovice, nacházející se nedaleko Šumperka, je raně barokní, růžový, kostel Nanebevzetí Panny Marie pocházející z konce 17. století. Celý areál tohoto ko…
1.9km
více »
Jakubovice
Vesnice
Jakubovice jsou malou podhorskou obcí se 185 obyvateli a najdeme ji severozápadním směrem od města Šumperk. Severním směrem se nad obcí zvedá vrchol Skalka ( 713 m.n.m.), jež je vyhledávaným…
1.9km
více »
Proč je Kamenec Kamenec?
Skalní útvar
Ačkoliv se Hanušovická vrchovina podle názvu rozkládá někde kolem Hanušovic, ve skutečnosti je ještě rozsáhlejší a tvoří vlastně jižní předhůří nejvyšších moravských hor, Hrubého Jeseníku a Králického Sněžníku. Př…
2km
více »
Pod Janem
Kříž
Kříž z roku 1843 u křižovatky polních cest z Hartíkova a Rudy nad Moravou k Janoušovu. Rozcestí najdeme na katastru Hartíkova. Název Pod Janem se vztahuje nejspíš právě k obci Janoušov. Nápis v češtině prozrazuje, že kříž nechal zhotovit nejspíš Franz.V.K.Klabavý – ne celý nápis je zcela zřetelný. Nicméně letopočet je celkem dobře zřetelný. Podstavec kříže nese reliéf s Pannou…
2.1km
více »
Janoušovským okruhem s bonusovým výstupem na Kamenec
Tipy na výlet
Janoušovský okruh je atrakcí téměř neznámou, což je jistě škoda, protože se jedná o turistickou trasu velice příjemnou a přitom i dostatečně atraktivní. Nachází se v Hanušovické vrchovině, v…
2.2km
více »
Skiareál Panorama Štědrákova Lhota
Ski areál
Malý lyžařský areál ve Štědrákově Lhotě je oblíbeným cílem lyžařů zejména z okolních obcí a měst (tedy Šumperska a Zábřežska). Ukrývá se v údolíčku po…
2.6km
více »
Písařov – SM chata tradičně, do Bohdíkova netradičně
Trasy
Jestliže první dva víkendy plnily večerní zprávy „dramatické“ záběry z plně obsazených až narvaných prostor uzavřených lyžařských středisek, další týden přinesl pokračování sněhového přídělu, což snad i méně zkušené horaly přimělo vyrazit i do níže položených lokalit, kde snad nezvýší riziko nekontrolovaného promoření.
I tento důvod (po zkušenosti z minulé soboty) naši tentokrá…
2.8km
více »
Z Písařova do Štědrákovy Lhoty (včetně Svaté Trojice a SM chaty)
Trasy
S probouzejícím se jarem nezačíná jen vegetační období, ale i turistická sezóna, cyklosezóna, sezóna zahrádkaření, steakování, venkovních zábav a bůhví čeho ještě. Paradoxně např. končí fotbalová jarní liga apod. Začíná tím i sezóna nás značkařů, což je vlastně taková pracovnější verze turistiky spojená s kratším či delším výletem.
Na poslední dubnovou „čarodějnickou“ sobotu…
2.8km
více »
Technodrom
Muzeum
Zajímavé, i když poněkud panoptikální muzeum najdeme v Hosticích nedaleko Rudy nad Moravou. V bývalém kulturním domě sídlí muzeum výpočetní, kancelářské, sdělovací a jiné techniky – Techn…
3.1km
více »
Komňátka
Vesnice
Vesnice Komňátka je součástí Bohdíkova, ale má vlastní železniční zastávku a táhne se údolím Komňátského potoka. Je zde kaple se hřbitovem, lyžařský vlek a leží na žluté turistické trase vedoucí ze Šumperka až do Králíků. Bližší cíle na trase jsou třeba rozcestí Rovinka nebo Severomoravská chata.
3.3km
více »
Písařov
Vesnice
Písařov je podhorská rekreační obec a najdeme ji na úpatí vrcholku Jeřáb ( 1002 m.n.m.), v údolí Písařovského potoka a severozápadním směrem od města Šumperk. Severním směrem od obce se…
3.4km
více »
Čertí skalka Na Lázech u Bukovice
Skalní útvar
Nedaleko rozcestí Hambálek či jak se lidově říká Čertí brány najdeme skalní útvar, který naznačuje proč tam ta čertí brána je. Podle lidové pověsti se na vrcholu Lázů, jak se jmenuje kopec nad Hambálkem, usídlil n…
4.1km
více »
Bohdíkovské skály
Cestopisy
Nikdy jsem se netajil tím, že všechny ty geologie, geomorfologie, mineralogie a jiné „šutrologie“ nepatří k mým nejoblíbenějším vědním oborům. Mám asi holt blížší vztah k souslovím jako jsou například gotická kate…
4.2km
více »
Nový hrad
Zřícenina
Zřícenina jednoho z našich nejrozsáhlejších hradů stojí na skalnatém ostrohu nad levým břehem řeky Moravy. Zřícenina hradu Nový hrad se nachází na Šumpersku v Olomouckém kraji. …
6.6km
více »