Loading...
Pomníky 1. světové války jsou k vidění vskutku v každé větší (ale i menší) obci, co jich u nás je. Naznačují, jak velkou katastrofou Velká válka byla. Vždyť do té doby vlastně žádná podobná událost tak dlouho netrvala. Nakonec ani Třicetiletá válka nebyla sledem stále trvajících bojů, ale spíš se skládala z delších a kratších bojových epizod. Navíc tenkrát se obvykle v zimě neválčilo. Ve válce 1914–18 se už na roční období moc nehledělo.
Pěkný válečný pomník (navíc nedávno opravený díky stoletému výročí) najdeme i v Janoušově na Šumpersku, ve svahu poblíž budovy obecního úřadu (naproti).
Pomník se skládá z leštěné žulové stély, umístěné na dvoustupňovém podstavci s betonovým základem. Výška pomníku dosahuje 263 cm. V horní části pomníku je nápis „Na věčnou paměť občanům, kteří padli ve světové válce a nedočkali se naší svobody.“
V nice žulové stély je černá kamenná leštěná deska se jmény padlých a ztracených. Nad nimi jsou letopočty 1914 a 1918, mezi nimi kříž ozdobný palmovými ratolestmi. Zcela u paty pomníku je deska z podobného materiálu se dvěma jmény padlých 1939–45. Těch ztrát z 1. světové války je podstatně více, 15.
Je celkem zajímavé, že ve výčtu padlých se neobjevuje příliš německy znějících jmen (maximálně německá připomínají). To naznačuje, že Janoušov byl spíše českou obcí, ačkoliv tady na rozhraní nížin a kopců platilo, že spíše ve vyšších polohách se mluvilo více německy, ale jek je patrné, neplatilo to doslova.
Podle vročení 1921 byl pomník odhalen celkem brzy po válce, „Postavili vděční občané r. 1921“