Loading...
Se sochami českého světce Jana Nepomuckého se na našem území potkáváme pravidelně a často. Nepřekvapí proto, že jeho skulpturu najdeme i v malé vísce Janoušov na Šumpersku. I tato socha je zařazena na seznam našich chráněných památek, ale od většiny svých „sestřiček“ se ta janoušovská přece jen liší.
Jestliže se běžně píše o kvalitních barokních sochách, památkově chráněných již od roku 1958, tak tady před sebou máme rustikální sochařsko - kamenické dílo z I. poloviny 19. století, kterému se ochrany dostalo až v roce 2012.
Na hranolovém podstavci pod sochou zaujme nejvíce polychromovaný reliéf Panny Marie Bolestné (červený šat, modré pozadí). Nad podstavcem se nachází trojstupňová římsa a zužující se nízký soklík. Vrcholová postava světce stojí v mírném kontrapostu, s nakročenou levou nohou.
Oběma rukama světec svírá krucifix a vzadu za krkem se mu stáčí fragment někdejší ocelové svatozáře. Svatý Johánek z Pomuku je oděn do svého charakteristického kanovnického šatu, tedy kleriky, rochety a almuce. Zadní část sochy je modelována jen v náznaku.
Pozitivně bývá hodnocena skutečnost, že tato kamenná skulptura působí velmi emotivním dojmem a současně je zajímavým krajinotvorným prvkem, dokládajícím původní síť cest okolo podhorské vesnice.