Loading...
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Janowice Wielkie jsou větší obcí ležící mezi pohořími Rudawy Janowickie a Góry Ołowiane. Na obou březích Bóbru, řeky protékající obcí, se v nadmořské výšce 350 až 400 metrů nachází řada zajímavých turistických cílů, jako jsou hrad, zámek, několik kostelů a také unikátní alej Jeřábů prostředních (Sorbus intermedia).
Unikátní proto, že se jedná o státem chráněnou přírodní památku ojedinělou v celém Polsku. Ani jinde v Evropě delší alej jeřábu prostředního nenajdete.
Alej začíná u vlakového nádraží a v délce pět set metrů lemuje dlážděnou silnici vedoucí do centra obce. Staleté jeřáby jsou postupně obměňovány podle toho, jak dožívají. V některých úsecích je krása aleje potlačena náletovými dřevinami rostoucími v blízkosti jeřábů.
Jeřáb prostřední je listnatý opadavý strom nebo i keř. Dorůstá do výšky až 12 m. Jeho listy jsou široce vejčitého tvaru dlouhé až 11 cm.
Fotografie aleje jsem pořídil v červnu. Vhodnějším obdobím pro fotografování je měsíc květen, kdy jeřáby kvetou. Jejich šedobílé květy rostou v latách širokých až 10 cm. Jsou opylovány hmyzem, ale jsou i samosprašné. Jeřáb prostřední má jednu zvláštnost, kterou mají všechny druhy jeřábů původem ze Skandinávie, a to že je schopen se rozmnožovat apomikticky, tj. semeny z neoplodněných květů.
V září až říjnu oživí fotografii také zralé oranžově červené plody - malvice, které jsou až 12 mm velké. Ty hustě obsypávají korunu stromu o průměru až 12 metrů.
Jak už jsem napověděl v nadpisu článku, jeřáb prostřední (v Polsku s přídavným jménem švédský), má původ v jižním Švédsku, v Dánsku, v severním Německu a ve Skotsku. Ve své domovině roste jako keř. Do jižnějších míst byl rozšířen v první polovině 19. století.
Vzhledem k původu je jeřáb prostřední velice odolný. Bez problémů snáší mrazy do -30 st. C, není náročný na půdu, ve které roste. Vyhovují mu slunná místa, ale daří se mu i ve Světlých lesích. Nevadí mu městské znečištění, proto je často vysazován u silnic.