Jelení potok
Turistické cíle • Příroda • Potok
Již v jednom článku na Turistice jsem řešil problém, který poválečná doba přinesla do názvosloví některých lokalit v našem pohraničí. Jasně patrné je to na partii horního toku Branné, levostranného přítoku Moravy. Jako Branná se vždy označoval tok Mittelboardbach, který odvádí vody zpod západního svahu Keprníku mezi masivy Černavy a Trojáku (Klepáče). Dnes nese tento tok označení Klepáčský potok a jako Branná je označován Černý potok, který teče od Smrku v Rychlebských horách (přes Petříkov). Hlavní opodstatněním je, že Černý potok je asi o 2 km delší, než tok, který míří od Keprníku.
Původní Branná je tedy potok pramenící v lokalitě Ve Stržích, v závěru údolí pod Šerákem a Keprníkem, nedaleko chaty zv. Demboudy přibírá zleva větší přítok Jeleního potoka. Ten teče od zajímavé skalnaté lokality (Jelení stráň) na jihozápadním svahu Keprníku. Nedaleko zmíněné boudy je jedna z prvních nových povodňových přehrážek. U ní si můžeme všimnout zbytků starší hráze. To je část bývalé klauzy, tedy přehrady, která sloužila k nalepšení průtoků při plavení dříví, které se vodní cestou dopravovalo k lesní železnici, která vedla do údolí od hájovny Banja Luka.
Celková délka Jeleního potoka přesahuje 4 km, nejvyšší prameny bychom mohli hledat ve výšce necelých 1300 m západně od Trojmezí. Stálou vodnatost zaručuje potoku i rašeliniště Pod Vozkou. Potok na krátkém úseku dosahuje značného spádu. Horní tok je proto zabezpečen řadou protipovodňových opatření. Značná oprava povodňových přehrážek proběhla v nedávné době, autor lokalitu navštívil v rozmezí let 2008-14 a podle pořekadla o tom, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky může směle prohlásit, že i neprojdeš dvakrát kolem stejné řeky. Původní přehrádky v nejprudším úseku jsou nahrazeny zcela novými, pod soutokem u Demboudy je zcela nová velká přehrážka. Není bez zajímavosti, že kolem lokality Splav, u soutoku s Černým potokem (tedy dnešní Brannou) je vytipováno několik míst k výstavbě velké povodňové hráze. Milovníci přírody se nemusí bát, nemá jít o nějaké zatopení, pouze suchý poldr.
K Jelenímu potoku sice nevede žádné turistické značení, nicméně podle uskupení kamenů zde zřejmě nějací okultisté provádějí nějaké tajemné obřady, což znamená, že mimo lesní zvěře, lesních dělníků a pytláků sem zajdou i jiní návštěvníci.