Vozka – Fuhrmannstein
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Nejjednodušší výstup na Vozku je nejspíš lanovkou od Ramzové na Šerák, přes Keprník a Trojmezí, o něco náročnější (převýšení) je z Červenohorského sedla přes Vřesovku. Náročnými pak jsou již výstupy z údolí buď od Koutů po žluté značce na Sedlo pod Vřesovkou, případně z druhé strany od Branné kde si můžeme vybrat dvě značky, zelenou přes Josefovou a Hučavu, nebo žlutou z Banjaluky na Volskou louku. Obě trasy jsou zhruba stejně dlouhé.
Za čím jedeme?
Jak praví řada průvodců, skála je opředena řadou pověstí. V podstatě jsem se dopátral jen variaci jedné. Někdy na konci zimy vyslal nějaký šlechtic svého sluhu s vozem naloženým chlebem na sever, pomoci v nedostatku tamějším obyvatelům. Ve slotě špatného počasí pozdní zimy se vůz bořil do bahna a sněhu, což milého formana vyvedlo z míry. Prý se mu zjevil čert a radil mu, ať pod kola pokládá pecny chleba a lépe se mu pojede. To se skutečně stalo, nicméně vzápětí se spustila prudká bouře, po níž se v místech, kde vůz z koňmi stál objevila skála. Tak vozka zkameněl. Podle některých ho zaklel sám vládce hor Praděd, v tom se různé verze rozcházejí, ale jádro příběhu je stejné.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V okolí Vozky žádná hospoda není, nejbližší je chata na Šeráku, Červenohorské sedlo na opačné straně je asi o kilometr dál. Výstupy z údolí mají všechny kolem 10km, je proto dobré mít nějakou svačinu sebou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Vrcholová skaliska na vrcholu hory vysoké 1377 jsou po Petrových kamenech patrně nejznámější vrcholovou skálou v Jeseníkách. Oproti vlastně malé skále, kterou Petrovy kameny jsou, je Vozka daleko větší. Dá se říci, že už je to taková skalní vesnice. Spolu s okolními horami Šerákem a Keprníkem je pozůstatkem denundační plošiny terciérního stáří. Horniny jsou tvořeny převážně pararulami, kvarcity, erlány, migmatity. Obalem jsou pak horniny devonského stáří, v tomto případě rula a svor. Právě tyto horniny pak tvoří vrcholová skaliska na Vozkovi. Skály a skalky jsou rozesety v poměrně širokém kruhu kolem vrcholu, hlavní skalní hřeben dosahuje délky několika desítek metrů, nejvyšší skála je asi 7m vysoká. Ze skal nad hranicí lesa je ideální kruhový rozhled. V okolí vrcholu je již vyvinuté skromné alpinské pásmo, ovšem to je dosti omezené, přece jen nadmořská výška není ještě tak velká. Vozka je součástí NPR Šerák-Keprník, nejstarší rezervace Jeseníků. Část území vyhlásili chráněným tehdejší majitelé Liechtenštejnové již v r. 1903.
Ostatní informace
Přestože je Vozka mimo trasu hlavní hřebenovky, je škoda ho minout, od Trojmezí je to 1,5km, od sedla pod Vřesovkou asi 2km. Na Vozku to stojí za to i v zimě, odbočka z Trojmezí je nejlepší i k příjezdu i knávratu na hřebenovku. Z Vozky se sjíždí většinou do Branné, první kilometr je poněkud krkolomný, dále do Branné je už pěkný sjezd po žluté značce, zelená je nevhodná.