Loading...
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Jednou z mnoha jemnických památek je také více jak 1300 m dlouhý pás městských hradeb, který původně dosahoval délky téměř 2 km. Historické jádro Jemnice bylo zbudováno na ostrohu se strmým svahem klesajícím k řece Želetavce na začátku 13.století. Král Přemysl Otakar I. nechal roku 1227 město opevnit. Hradební zeď obkružující kol dokola celou Jemnici byla zcela dokončena až o sto let později. Městské jádro, zhruba o půdorysu lichoběžníku, chránily nejmohutnější hradby na východní a severní straně. Zděné hradby doplňovaly brány, příkopy, valy a dva barbakány. Předchůdcem dnešního zámku nacházejícího se jihozápadně od historického centra býval hrad plnící funkci vojenské pevnosti. Po zbudování zámku se opevnění v jeho okolí odstranilo.
Původní hradby sestávaly z dvou pásů zdí z lomového kamene, příkopů, dvou městských bran a čtyř branek pro pěší – forten. Bašty byly k opevnění přistavěny až v 15. a 16.století. Díky mohutnosti svého opevnění bývala Jemnice (ještě před rozvojem palných zbraní) považována za nedobytné město.
Vstup do města umožňovala Dolní a Horní brána, u níž stával druhý barbakán.Velká (Horní) brána byla trojdílná a tvořila jakýsi speciálně opevněný komplex: vnější brána měla podobu okrouhlé široké bašty o průměru 15 m, hlubokého příkopu, rozlehlého obranného stavení se střílnami, prostřední brány s věží a brány vnitřní. Hradební zeď zde byla dvojitá a obě hradby byly opatřeny nárožními baštami.
V polovině 19.století byla část hradeb zbořena a v jiných částech na nich vznikla novější městská zástavba. Ještě předtím ale bylo centrum města zachváceno ničivým požárem a v nastálém zmatku povozy měšťanů „zašprajcovaly“ únikovou Horní bránu. Celý její komplex byl brzy poté demolován.
Součástí městského opevnění byly oba vysoké zastřešené barbakány s podsebitím a střílnami.
V podlaze nechyběly otvory, kterými se dala na obléhatele lít vařící smola. Navíc byl jeden z barbakánů chráněn ještě vodním příkopem.
Do dnešních časů se zachovaly velké části opevnění, byť byly některé z nich už začleněny do městské zástavby anebo zcela přestavěny. Nejlépe dochovaný pás hradeb se nachází jižně od historického jádra nad prudkým srázem spadajícím do údolí Želetavky.
U ulice 28.října, V Zahrádkách a Malé branky je k vidění hradební pás a také jediná zachovalá válcová bašta. Na ni narazíme na styku ulice U Templu a ulice V zahrádkách.
V závěru ulice Malá branka se vypíná pozůstatek Dolní brány a vedle jejího portálu byla přímo do zdi vsazena 90 centimetrů vysoká plastika – tzv.Kamenná (anebo Jemnická) panna. Má podobu ženy s řasnatým hávem, na němž má zkříženy ruce.
Podle pověstí byla tato pohanská kněžna Jemná zakladatelkou a ochránkyní města, které podle ní nese své jméno. Ve skutečnosti je zřejmě soška zpodobněním Anežky – dcery Přemysla Otakara I.
Další zachovalé části městského opevnění se nacházejí v závěru Husovy ulice a u bývalé Horní brány je zbytek barbakánu.
V dnešní době se celý pás parkánových hradeb postupně opravuje a toto městské opevnění je památkou, která rozhodně stojí za shlédnutí!