Jeníkov
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Obec Jeníkov leží na úpatí Krušných hor mezi Duchcovem a Teplicemi. Přestože turistické trasy ho míjí, za návštěvu tato obec stojí. Jedna červeně značená trasa z Duchcova na Bouřňák Jeníkov míjí, a pokud nepřijedeme autobusem, nebo vlakem (stanice je v místní části Oldřichov) je tato cesta pro návštěvu nejvhodnější.
První písemná zmínka o obci je z roku 1352, která se týká Jeníkovského kostela. V roce 1551 Na místě původního kostela, byl postaven kostel nový, zasvěcený sv. Petru a Pavlovi. V roce 1673 byla do Jeníkova přivezena socha Panny Marie Bolestné. Této soše bylo v následujících letech připisováno mnoho zázračných uzdravení. Jeníkov se stal poutním místem, které konkurovalo i Mariánským Radčicím či Bohosudovu. Socha Panny Marie Bolestné se bohužel do dnešních dnů nedochovala a jeníkovský kostel roku 1756 vyhořel.
Z původního kostela se dochoval závěr kněžiště, který byl stavebně upraven na kapli svaté Anny. Do průčelí kaple byl vsazen původní renesanční portál z roku 1551. V interiéru je původní pozdně gotická síťová klenba. V okolí kaple jsou umístěné dřevěné plastiky.
Nový kostel byl postaven na vedlejším návrší nákladem oseckého opata Kajetána Březiny z Birkenfeldu mezi roky 1756 až 1762 podle plánů Jakuba Schwarze. Kostel je opět zasvěcen svatým Petrovi a Pavlovi. Ve věži kostela je zvon ulitý Jiljím Kovářem roku 1496, který patří k nejstarším v regionu a do jeníkovského kostela byl umístěn v důsledku poválečných přesunů zachovalých zvonů. Další dva zvony pocházejí z chomutovské dílny Heroldů z 20. Let 20. Století.
Ke kostelu také patří fara postavená v letech 1770-1771 podle pozměněných plánů Jakuba Schwarze.
Před farou je pomník padlým spoluobčanům v obou světových válkách.
K rekreaci a sportovnímu vyžití slouží vodní nádrž Barbora, která je v části Oldřichov, který patří pod obecní úřad Jeníkov.