Loading...
Soubor upravených pramenů a pomníčků je ojedinělou atrakcí i v rámci ČR, i v širším rámci Evropy. Lázeňští hosté a pacienti tak vyjadřovali svůj vděk za vyléčení nebo zmírnění jejich potíží, zásluhou metod Vincenze Priessnitze. Převážná část upravených míst je v samotné oblasti lázní, tedy kolem Studničního vrchu. Poměrně značná část podobných objektů je ale i tak říkajíc na druhé straně, obrazně řečeno za potokem. Tím potokem se myslí samozřejmě řeka Bělá. A je to poměrně zajímavé i horopisně. Lázně Jeseník jako takové se nachází v pohoří Rychlebských hor, na druhé straně se rozkládá Zlatohorská vrchovina. A hned první větší kopec, tedy Zlatý Chlum celkem brzy přilákal výletníky, kteří už zřejmě měli brouzdání kolem Studničního vrchu dost.
Takže poměrně dost upravených pramenů najdeme kolem této hory.
Na spojovací stezce od Křížového vrchu k osadě Seč (a kolem ní) najdeme hned několik upravených (i méně upravených) pramenů. Asi ve třetině této stezky hned u chodníku (žlutá TZ) najdeme pramen nazvaný Eduardův (dnes je v těsné blízkosti vodárenská jímka).
Úprava pramene je zařazena mezi ty starší v celém regionu jesenických lázní. Datuje se do roku 1850. O pojmenování se vedou poněkud spory, jedním z iniciátorem mohl být Eduard Lipka z Maďarska, nebo Eduard von Troll z Linze. Oba se touto dobou na Gräfenberku léčili.
Původní podoba pramene není zcela známá, další úprava proběhla v roce 1859. V současnosti je pramen posazen v cca 1,5 m vysokou zídkou. Na ní je umístěna zřejmě původní mramorová deska s letopočtem 1850 a 1859. Voda odtéká do mramorové jímky, která je rozlomena a voda tak často podmáčí turistickou stezku. Částečnou nápravu přinesla malá oprava roku 2018. Zídka při ní byla poněkud snížena, ale rozšířena do stran a kameny byl částečně vydlážděno i okolí vodní jímky.