Jeseník - Řecký pramen
Tento jesenický pramen by se klidně mohl jmenovat Filozofický. Už jen proto, že bývá označován jako poničený pramen, který odkazuje na nesmrtelnost vody … a toto tvrzení u mnohých jistě vyvolává různé dohady či otázky. Navíc i to Řecko v názvu bývá považováno za kolébku snad všech lidských činností, včetně oné filozofie. V každém případě však na nás tento lesní pramen nijak zvlášť poničeně nepůsobil a posoudit nesmrtelnost vody jsme nemohli, protože zde žádná netekla. A to je zde prý jev poměrně obvyklý …
Řecký pramen byl vybudován v roce 1848, nachází se v lese nad městem, na červené TZ spojující Jeseník s Křížovým vrchem. Z důvodu odtěžování kalamitního dřeva byl pramen nedávno částečně rozebrán.
Řecký pramen byl původně postaven ve stylu ostatních lesních pramenů, tedy jako nasucho poskládaná zídka půlkruhového tvaru. Jeho součástí byla deska s řeckým nápisem „Voda je nejlepší“. Na pozdější nové desce se pak navíc objevil německý název pramene a letopočet obnovy. Je přitom paradoxní, že stavbu Řeckého pramene pravděpodobně financovala skupina anglických pacientů.
V době budování nového jesenického vodovodu (tedy v roce 1896) byl původní pramen sveden do vodovodní jímky, aby zde mohla být nově vystavěna honosná kamenná mohyla. Ta pak byla o pár let později zpevněná maltou a - podobně jako u pramene Skalka – tady bylo využito několika mohutných kamenů, které zkrášlily samotnou mohylu.
Svého času se muselo jistě jednat o jeden z nejkrásnějších jesenických pramenů. Vývěr jeho vody byl vyveden z litinové hlavy lva, který zde tak představoval ochránce vod. Po II. světové válce postupně zpustl a dočkal se pak už jen drobné opravy, kterou v roce 2002 financovalo město Jeseník.
Pramen má připomínat nejen staré Thalésovo učení o tom, že vše na Zemi pochází z vody, nebo řeckého básníka Pindarose, ale také způsob Priessnitzovy léčby.