Loading...
Nejrozsáhlejší krasový systém v krystalických vápencích v ČR se nachází na Jesenicku. Návštěvníci obdivují bohatou krápníkovou výzdobu s poetickými názvy a tajuplní okřídlení tvorové zde každoročně tráví svůj zimní spánek. Rozsáhlý podzemní systém je součástí EVL Rychlebské hory – Sokolský hřbet a představuje významné zimoviště vrápence malého a dalších až čtrnácti druhů netopýrů.
Jeskynní systém Na Pomezí je součástí stejnojmenné národní přírodní památky (NPP) a tradičním domovem zimních spáčů. Nejvíce tu zimuje vrápenců malých, pravidelně je zaznamenáváno dalších 6 druhů – nejpočetněji netopýr brvitý a n. velký, dále n. velkouchý, n. vodní, n. řasnatý, n. severní. Významné z hlediska letounů jsou i prostory veřejnosti nepřístupné. Od 50. let 20. století se vědělo o existenci jeskyně zvané Liščí díra, známa však byla jen její malá část (cca 50 metrů). Teprve v roce 2007 byla prozkoumána důkladněji – objeveno bylo dalších cca 400 metrů chodeb, a později dokonce průlez propojující ji s jeskyní Na Pomezí. A to i díky netopýrům. Podle sdělení speleologů, když nevěděli kudy dále, sledovali trasy s množstvím netopýřího trusu.
Unikátní součástí Liščí díry je tzv. Rumový dóm, jenž je největší podzemní mramorovou prostorou v tomto jeskynním systému s výškou místy dosahující až 15 metrů. V roce 2008 se chiropterologům právě zde poprvé naskytl úchvatný pohled na více než 900 zimujících zvířat zavěšených mezi krápníky. Třetí významnou částí rozsáhlého zimoviště je jeskyně Rasovna, která se nachází v ochranném pásmu NPP a je unikátní obrovskými počty zimujících vrápenců malých – odborníky tu bývá v posledních letech napočítáno kolem 1500 jedinců. Za zmínku stojí ještě jedna z menších jeskyní, zvaná příznačně Netopýrka. Celkem bylo v jeskynním systému dosud zjištěno 15 druhů letounů.
Se životem vrápenců a netopýrů se lze blíže seznámit díky výkladu průvodců nebo s pomocí hravých pracovních listů pro celou rodinu Netopýři v podzemí.