Schindlerův pramen
Možná nechybělo mnoho a místo do lázní v Jeseníku se jezdilo do Desné v Jizerských horách. Roku 1814 se v Jablonci nad Nisou narodil Josef Schindler. Nadaný mladík studoval na gymnáziu v Jičíně a po té lékařskou fakultu Karlovy univerzity. V první polovině 19. století se stala již minimálně evropsky proslulou Priessnitzova léčba.
Začínající lékař Schindler se jí nechal inspirovat. Lékařskou praxi v Dolním Polubném obohatil i Priessnitzovými metodami, které studoval i během návštěvy tehdejšího Frývaldova.
Po sňatku s dcerou majitele bělidla lnu si na tchánových pozemcích zřídil vlastní ozdravovnu. Ta vcelku úspěšně vzkvétala. Dokonce se o ní zmiňuje i známý pojizerský písmák a učitel Věnceslav Metelka.
Nicméně Vincenc Priessnitz zemřel roku 1851 a pozůstalí hledali náhradu za zesnulého zakladatele. Osloven byl právě Josef Schindler., který zřejmě dlouho neváhal a nabídku přijal. Pojizerské lázničky sice ještě nějakou dobu fungovaly, ale bez zaníceného odborníka to asi nebylo dlouho a roku 1858 zanikly. V Jeseníku samozřejmě vydržely a jak je tu zvykem, i Schindler se dočkal zvěčnění v podobě názvu jednoho z pramenů v okolí Studničního vrchu. Pramen najdeme v horní části naučné Stezky živé vody v trase pod Německým pramenem a blízko značené zelené TZ k Medvědímu kameni. Pomníček je vročen rokem 1863 a dochovala se i původní deska. Samotný pramen je vystavěn ve formě pomníčku z lomového kamene a přilehlou zídkou. Ve srovnání s jinými upraveným patří k těm méně okázalým. Po roce 1945 se i tento pramen dočkal přejmenování na pramen Slezský.
Není bez zajímavosti fakt, že stejné pojmenování má i radioaktivní pramen u Jablonce nad Nisou, tedy v doktorově rodišti.