Vídeňský pramen
Turistické cíle • Příroda • Pramen
Soubor pramenů ozdobených pomníky a pomníčky ve svazích Studničního vrchu nad Jeseníkem, přesněji tedy nad areálem Priessnitzových lázní (původně nazývaný jako Gräfenberk), je ojedinělý nejen v naší vlasti, ale výjimečný je i v rámci celé Evropy.
Pomníky u pramenů vznikaly již brzy po založení lázní, jak stoupal jejich věhlas. Díla jsou to leckdy prostá, jindy poměrně honosná. Za stavební materiál často posloužil kámen, který se nacházel poblíž budoucího díla, jindy posloužil i kvalitnější dovezený materiál na zdobnější díla.
Prostý lomový kámen posloužil ke stavbě pomníku u pramene, který nese název Vídeňský, přesněji Wiener Quelle (jak je označen v původním německém znění). Pomník tvoří dva hranolové bloky z lomového kamene, vrchol zdobí opracovaná kamenná deska s názvem pomníku a samotný vrchol je ozdoben kamennou koulí s monogramem J.F. a vročením 1840. Datum označuje dobu stavby, monogram zřejmě stavitele, jehož celé jméno ovšem není zcela známé. Lze usoudit, že donátor pocházel z Vídně a tudíž název hlavního města monarchie působí logicky. Za první pomníček nad Gräfenberkem se považuje nedochovaná pamětní deska na Hydropatických skalách (1836). Vídeňský pramen je tedy zřejmě vůbec nejstarším dochovaným označeným pramenem pod Studničním vrchem.
Pomník ač jednoduchý, díky relativní velikosti působí vcelku monumentálně, jak si nakonec metropole zaslouží. Pomník v průběhu času měnil jméno i podobu. V minulosti byl zřejmě daleko skromnější, koule s podkladovou stála původně zřejmě na daleko nižším podstavci, v podstatě na větším hranolu, který byl zhruba stejně vysoký jako okolní zídka podpírající okolní svah. Vyšší hranol je novější.
Pramen je vcelku dobře přístupný po zelené TZ od Jitřního pramene směrem k Schindlerovu prameni, či k Medvědímu kameni. Neleží přímo u značené cesty, je třeba sledovat trasu naučné stezky Živé vody. Ta značenou cestu víceméně sleduje, občas se ale od ní o několik desítek metrů odchýlí.