Loading...
Turistické cíle • Turistická trasa
Jižní Morava plná přitažlivých lokalit
Čejkovice mezi nimi vynikají
Statistiky cestovního ruchu posledních let hovoří výmluvně: Česko se co do cestování dostává do popředí zájmu jak zahraničních, tak i domácích turistů. Pro vysvětlení netřeba chodit daleko. Kromě nesporné skutečnosti, že jsme bez nadsázky „zemský ráj to na pohled“ – tedy střízlivě řečeno země s velmi atraktivní nabídkou jak kulturně historických památek, mnohotvárné přírody, tak bohatého kulturního, společenského i sportovního života a v neposlední řadě i širokého výběru ubytovacích kapacit a služeb na stále se zdokonalující úrovni. Hlavní město Prahu také postupně v návštěvnosti dohánějí i další kraje, příkladem mohou sloužit třeba Jižní Čechy, či Jižní Morava. Posledně jmenovaný kraj kromě klasického repertoáru pro turisty může v posledních letech navíc nabídnout i rozvíjející se lokální lázeňské kapacity a jako součást svého pohostinství zejména produkci vinařskou. Především větší vinařství se již velmi dobře naučila turistické návštěvnosti jaksepatří využívat. Kromě každoročních vinobraní – ve Znojmě, Mikulově, připravují desítky dalších tématických akcí, často spojených s využitím místních proslulých objektů. Jen velmi zběžnou namátkou jmenujme např. Arcibiskupské sklepy v sousedství Kroměřížského zámku, Loucký klášter na okraji Znojma, Mikulovský zámek a všechny ostatní památky města a třeba Templářské sklepy v Čejkovicích. Ty se mohou pochlubit mimořádně pestrou, ba přímo dramatickou historií…
Byly založeny již v 1. polovině 13. století při budování obranné tvrze členy řádu Templářských rytířů. Ti do Čejkovic přesídlili z Francie. První písemná zmínka o přítomnosti tohoto řádu přímo v Čejkovicích se datuje z roku 1248. Řád Templářských rytířů byl založen k ochraně poutníků do Svaté země – Palestiny. Po skončení křižáckých válek zakotvil nejprve na Kypru, poté se přesunul do Francie. Ve 13. století byl jedním z nejbohatších řádů v Evropě – kromě Kypru držel na území Evropy více než 900 hradů. V hlavním sídle řádu, zvaném Templ, byla uložena pokladna francouzského krále a představení řádu byli „královskými bankéři“. Svůj vliv, především hospodářský, šířili po celé Evropě. Tak se dostali i na Moravu, kde v Čejkovicích vybudovali tvrz, ale i rozsáhlá sklepení, o jejichž velikosti dodnes kolují pověsti. Jedna dokonce říká, že sklepy byly tak velké, že jimi mohl projet ozbrojenec na koni, nebo vůz naložený zbožím. Jak nejednou historie zaznamenala, mamon přivodil katastrofu. Francouzský král Filip, řečený Sličný, který si nad své poměry vypůjčil od řádu půl milionu livrů, aby je nemusel vrátit, dal roku 1307 představitele řádu věznit. Po pěti letech vazby byli odsouzeni k upálení a po dohodě s tehdejším papežem Klimentem (!) byl řád zrušen.
Neuběhlo ani celých deset let a sklepy i celé panství koupil Jindřich z Lipé, podle historiků jeden z nejvlivnějších českých šlechticů u dvora Jana Lucemburského. Česká šlechta vlastnila sklepy i panství až do bitvy na Bílé hoře (1620). Poslední majitel, Jan Adam z Víckova, tehdy stál na straně českých bratří. Po porážce na Bílé hoře byla na jeho hlavu vypsána odměna a majetek mu byl zkonfiskován. Do Čejkovic roku 1623 nastoupil řád Jezuitů, který od Habsburků poté celé panství i se sklepy odkoupil. Jezuité dali konečnou stavební podobu jak tvrzi, tak i sklepům. V polovině 18. století se zde zpracovávaly hrozny z téměř 700 ha vinic v Čejkovicích a nejbližším okolí. Jezuité zde působili až do roku 1772, kdy byl výnosem papeže řád zrušen. Sklepy přešly do majetku tzv. studijního fondu, od kterého jej roku 1882 opět odkoupili Habsburkové. Patřily jim až do roku 1918.
Do dějin nově zrozeného samostatného Československa Čejkovice vstoupily faktem, že v letech 1856 – 1862 zde žil se svými rodiči a sourozenci pozdější první prezident republiky, Tomáš Garyk Masaryk. O svém zdejším dětství se zmiňuje velmi pozitivně v knize Karla Čapka Hovory s T.G.M.: “ …mé dětství, to jsou Čejkovice“, uvedl.
Po roce 1918 připadl statek i se sklepy státu (ČSR) - ty však byly prázdné již několik desetiletí a pomalu chátraly. V roce 1936 bylo v obci založeno vinařské družstvo. Iniciátorem byl tehdejší farář Doupovec a zvláště páter Skalník. Myšlenka vytvoření družstva, které bude zpracovávat hrozny od více než stovky drobných vinařů byla jimi vřele uvítána, protože v té době malí výrobci nemohli najít odbyt jak pro hrozny, tak ani pro vyrobené víno. Vinařské družstvo si pronajalo sklepy, které brzy zprovoznilo a vybudovalo vinařský závod, který úspěšně hospodařil. K 10. výročí založení byl vyroben sud s vyřezávaným reliéfem sv. Václava, patrona českých vinařů, na bocích se jmény zakládajících členů představenstva původního vinařského družstva. Je z dubového dřeva, má objem téměř 8 tisíc litrů a dodnes se využívá k uložení a zrání vína. Družstvo hospodařilo až do roku 1952, kdy bylo zestátněno. Roku 1969 přebral zdejší sklepní hospodářství státní statek Hodonín, který tu zpracovával hrozny ze všech vinic, které vlastnil. Závod byl dostavěn do nynější podoby, kdy celková skladová kapacita činí bezmála 3,5 milionu litrů. Nakonec přibyla lahvovací linka o výkonu až 2 tisíce lahví za hodinu. Délka sklepů činí cca 650 metrů, skladovací kapacita až 700 tisíc litrů. Dnes se využívá ke zrání vína kolem 500 tisíc litrů. Největší sud, který je ve sklepích, má objem 20 250 litrů a používá se k uložení červeného vína. Templářské sklepy v současnosti zpracovávají na 25 odrůd révy. V nabídce mají jak jakostní odrůdová vína, tak ročníková, přívlastková, pozdní sběr a výběr z hroznů, nechybějí ani vína archivní, ledová a slámová.
Jak vidno, historie Templářských sklepů neskončila a naopak jejich současnost, jako jedné z hlavních atraktivit Čejkovic má potenciál přitahovat stále více návštěvníků. O prohlídky a degustace tu je velký zájem a není divu – nejen skvělá vína, ale navíc historické prostředí s řadou zajímavostí k vidění za návštěvu opravdu stojí. Nu a jakmile si užijeme sklepů, můžeme dále objevovat: např. kostel sv. Kunhuty, poprvé zmiňovaný již v roce 1269, který se řadí k největším farním kostelům v regionu. Mnozí zájemci o svět přírodních bylin v Čejkovicích vyhledávají tzv. bylinkový ráj společnosti Sonnentor s bylinkovou zahrádkou sv. Hildegardy. Lze tu získat nejen spoustu zajímavých informací, ale samozřejmě také bylinky nakoupit. Zvláště v letošním jubilejním roce 100-letého výročí vzniku Československa pak nikdo z návštěvníků nevynechá domek na návsi, kde strávil dětství T.G. Masaryk. Kdo by chtěl přímo v místě zůstat déle, má možnost najít velmi příjemné ubytování v objektu někdejší templářské tvrze, dnes fungujícím jako hotel pod názvem Hotel Zámek Čejkovice. Z vlastní zkušenosti mohu vřele doporučit. Pokud byste pojali úmysl obohatit svou návštěvu v Čejkovicích o zážitky z některé ze zde pořádaných společenských a zábavních akcí, nabízejí se například Krojované hody ve dench 20. – 21. srpna, Den otevřených sklepů 26. srpna, Čejkovické bylinkové slavnosti 3. září, nebo slavnost uvedení Svatomartinských vín 11. listopadu. Tak skvělé zážitky a případně – na zdraví!
Miroslav Navara