Jodłów (Jodlov)
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Osada
Polská podhorská vesnička Jodlow se nachází v Dolnoslezském vojvodství – a zjednodušeně řečeno – leží mezi městečkem Miedzylesie a Kralickým Sněžníkem. Vesnička je sice dlouhá přibližně 3,5 kilometru, ale žije zde jen asi šest desítek stálých obyvatel. Většina obce se rozkládá podél toku Jodlowky v nadmořské výšce 630 až 810 metrů. Do obce sice vede silnice, ale nijak kvalitní komunikaci nečekejte. Přece jen jste ve vesnici, kterou tvoří spíše jednotlivé hospodářské budovy, několik stavení a pár chalup. A obklopují ji Hory, mezi kterými kralují Puchacz (tedy Výrovník neboli Hleďsebe), Trójmorski Wierch (čili Klepáč) a Jasien (Jelenní vrch).
Historie obce není nijak přesně zmapována, ale je v každém případě úzce svázána s historií Midezylesie. Proto se i v ní uvádí rok 1246 i 1294 a padají jména jako Václav II. (český král) nebo Kameniec Ząbkowicki (cisterciácký klášter). Samotný Jodlów však zřejmě vznikl až v roce 1414, kdy bylo dokončeno klučení lesa na svazích Výrovníku a Klepáče. V 15. století obec zničili husité a znovu osídlena byla až po více než století – tedy v roce 1572 – zásluhou bratří Michaela a Davida von Tschimhaus. Za třicetileté války obec vyplenili Švédové, ale potom přichází pro celou oblast léta „blažená“. V polovině 18. století získává vesnice dokonce vlastní školu a v roce 1756 také barokní kostel sv. Jana Křtitele.
Po slezských válkách v 18. století zažívá obec ekonomickou renesanci, a to hlavně díky textilnímu průmyslu. Vesnice, která se až do roku 1945 jmenovala Thanndorf, v té době žila z domácích dílen tkalců a z činnosti mlýnů; vždyť na počátku 19. století zde tkalců žilo přibližně 150. Po napoleonských válkách zažívá Jodlow krizi, způsobenou průmyslovou revolucí a skomíráním tkalcovství. Stává se však pomalu oblíbeným rekreačním střediskem. Mezi válkami však i turistický ruch výrazně poklesne a obec se začíná vylidňovat. Po roce 1945 se tento proces ještě urychlí a dnes zde vidíme opravdu už spíše chalupářskou osadu.
I dnes tady však najdeme nějaké historické památky. Mezi nimi dominuje – již zmíněný – kostel sv. Jana Křtitele. Poměrně monumentální stavba se může pochlubit slohově různorodým mobiliářem, pocházejícím z období od konce 18. století až do počátku století minulého. V každém případě je tento kostel zapsán na seznamu památek polského Národního institutu pro dědictví a za návštěvu stojí rovněž křbitov, který kostel obklopuje. V katastru obce se také nachází smírčí kříž.