K Dívčímu Hradu na Osoblažsko
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Renesanční zámek stojící na ostrohu nad Osoblahou na místě gotického hradu je hlavní dominantou obce. Objekt je postaven jako čtyřúhelník, má čtyři rohové věže, báně na věžích byly nahrazeny korunami novogotického cimbuří. Hlavní vstup zdobí hodnotný renesanční kamenný portál, obklopený dvěma pásy hradeb. V letech 1962 - 69 byl rekonstruován pro potřeby Zdravotnického zásobování. Ve zbytku kamenných hradeb ze 14. stol. se dochovaly zbytky tří bašt. Přes hradní příkop se klene kamenný most ze 14.stol., po kterém je možné dojít až k bráně objektu. Kamenné zdi zámku jsou nyní porostlé břečťanem, vstupní brána je ozdobená velkým maltézským křížem a odtud se šlo do prostorného zámeckého nádvoří, z něhož se lze po schodech dostat vzhůru k portálu. Před více roky byly zabíleny znaky i řádový kříž z roku 1874 umístěný nad portálem. V tomto roce byla velká renovace zámku. Nyní se tam nachází plechová tabuke se slezským a českým znakem. Přes přízemí od jihu k severu je velká dlouhá hala, stejně velký je v horním patře velký sál. Pevnost obklopuje neudržovaná zahrada.
Ve 13. stol zde stával původní hrad nad říčkou Osoblahou. Často se v něm střídali majitelé, za česko - uherských válek byl dobyt a pobořen. Roku 1535 ho získali páni z Vrbna, roku 1571 olomoucký biskup, roku 1580 byl hrad obydlen a zrekonstruován na zámek v renesančním stylu za Jana staršího Sedlnického z Choltic. Roku 1622 ho získal arcikníže Karel z řádu německých rytířů, po jeho smrti připadl zámek řádu rytířů. V roce 1768 Dívčí hrad vlastnil řád johanitů, později maltézský řád. Za 2. sv. války byl poškozen. Od roku 1953 patřil objekt pod zprávu ONV v Krnově, od roku 1962 n. p. Zdravotnickému zásobování Praha a závodu Ostrava. Dnes je uzavřen a čeká na svůj další osud.
Dostanete se k němu od vlakového nádraží - turistickou stezkou Doprava přes železniční přejezd, pak rovině až k zámku, asi 1,5 km. Zámek je nevyužitá kulturní památka Moravskoslezského kraje. Protože se o zámek stále podle restitučních nároků uchází Maltézský řád rytířů, nelze s ním nic plánovat. Jeho nynější vlastník Pozemkový fond zabezpeřuje nutnou údržbu. Pohádkový zámek Dívčí Hrad má zatím nejistou budoucnost.