Osoblažsko : Pitárné - Rozhledna na Hraničním vrchu - Město Albrechtice
Tipy na výlet • Romantika • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Dalším naším výletem byla oblast Osoblažska a to hlavně poměrně nová a svým tvarem atypická rozhledna na Hraničním vrchu u Města Albrechtic.
Našim autobusem jsme dojeli do vesnice Pitárné odkud jsme se po modré značce vydali na naší cestu. Zdatnější "lezci" jeli až do Dívčího Hradu a cestu si protáhli a o dalších 3,5km, protože do Pitárné došli pěšky po zelené značce.
Po modré značce cesta šla z vesnice loukami a nízkými kopečky k prvními rozcestníku „Pod Strážnici“ (1,5km). Do dalšího orientačního bodu – vesnice Liptáň to bylo další 1,5km. Kousek předtím než jsme došli do Liptáně jsme odbočili z trasy a asi 0,5km jsme si zašli na rozhlednu Strážnice u Liptáně. Jedná se o nevelkou dřevěnou rozhlednu ze které je výhled na Dívčí Hrad a dále do Polska. Z rozhledny jsme došli do Liptáně a dále pokračovali po modré značce. Cestou jsme minuli osoblažskou úzkorozchodnou železniční trať, která vede z Třemešné do Osoblahy. Jedná se o jednu z mála úzkorozchodných tratí , která je neustále v provozu a má své pravidelné linky. Přes prázdniny zde o víkendech jezdí vláček s historickou lokomotivou. Asi po jednom kilometru jsme narazili na „Bludný balvan“. Je to obrovský balvan o váze 4.7tuny, který se zde dostal až ze Švédska vlivem tání koncem doby ledové. Za další 1,5km jsme dorazili k rozcestníku „Milovní důl“. Cesta vedla pěknou podzimní přírodou a nenáročným terénem. Času jsme měli dost a tak nebylo kam pospíchat. Za další kilometr jsme došli k rozcestí „Pod Kobylou“. Zde jsme narazili na červenou turistickou značku, která vede ze Slezských Rudoltic do Třemešné. My jsme drželi naší modré a pokračovali po ní dál. K dalšímu rozcestníku to byl nejdelší úsek trasy – celé 3km k rozcestníku „U kapličky“. Tato kaplička stojí na rozcestí, kdy lesní cesta vyúsťuje na hlavní asfaltovou cestu, která vede z vesnice Piskořov do Města Albrechtic. Modrá turistická značka vede souběžně s touto cesto až do cíle – Města Albrechtic. Je to už jen 3 km. Asi po 500m je z cesty odbočka na Hraniční vrch na kterém stojí stěžejní bod této naší cesty – Rozhledna na Hraničním vrchu. Je to asi 800m do kopce a bylo to prakticky největší stoupání celého dne. Po chvíli jsme došli na Hraniční vrch (527 m.n.m.) k samotné rozhledně. Tato rozhledna byla zhotovena ze dvou televizních stožárů, které postavili v roce1980 a od roku 1999 se přestali využívat. Město Albrechtice je odkoupilo a nechalo zpracovat projekt na zhotovení rozhledny. Oba stožáry se ve výšce 25m spojily 18m dlouhou lávku a rovněž se zhotovilo zastřešení obou stožárů a tak vznikly dvě vyhlídkové plošiny i s lávkou. Na jednom ze stožárů se vybudovalo ocelové schodiště, které má 149 schodů. Celý projekt stál 4,5mil Kč, výstavba probíhala od dubna do září 2011 a slavnostní otevření rozhledny bylo 4.10.2011. Když jsme lezli nahoru po schodech tak foukal podzimní vítr a v ocelové konstrukci rozhledny to bylo znát jak se mírně kymácí. Vydrželi jsme mrazení u pupíku a výhled za to rozhodně stál. Když jsme se pokochali výhledy sešli jsme dolů a vrátili se zpátky na hlavní silnici a po ní došli až do cíle výletu – Města Albrechtic.
Za čím jedeme?
Podzimní příroda pěkně zbarvená je krásná sama o sobě a když je na trase taková zvláštní rozhledna, tak to za to stojí.
Celá trasa měří jen 15km a ti co šli z Divčího Hradu to měli 18,5km.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Cestou nenarazíte na žádnou turistickou chatu, možná že by se v Liptáni našla nějaká venkovská hospoda, lae my jsme nepátrali. V batozích jsme měli vlastní zásoby. V cíli trasy v Městě Albrechtice je hospod dostatek.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna na Hraničních vrchu u Města Albrectich je rozhoeně zajímavým cílem trasy. Když už nechcete dělat tůru, tak můžete dojet autem z Města Albrechtice směrem na Piskořov až k odbočce na rozhlednu. U cesty je na louce uděláné malé parkoviště. No a potom už to je jen 800m pěšky do kopce.
Ostatní informace
Rozhledna má svojí turistickou známku s číslem 1940 a můžete si jí mimo jiné koupit na zámku Linhartovy, který je vzdálen 5km od Města Albrechtice směrem na Krnov. Tento zámek má rovněž svou známku s číslem 1286 a rozhodně stojí za návštěvu.