Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Tento morový sloup se nachází v centru Kadaně, na Mírovém náměstí, v Městské památkové rezervaci. Jedná se o barokní památku postavenou v letech 1753 až 1755. Slavnostně vysvěcen byl 5. října 1755. Tento Sloup Nejsvětější Trojice je většinou označován jako morový, ale o významné morové zkáze, která by postihla toto město, jsem se nedočetl. Hlavním účelem stavby tedy byla patrně snaha o posílení víry místních lidí a oslava katolické církve.
Asi 25 metrů vysoký pískovcový sloup je bohatě zdobený, přičemž hlavní výzdoba by měla být prací sochaře Josefa Waitzmana (Weitzmann?). Na vrcholu samozřejmě nesmí chybět sousoší Nejsvětější trojice. Pod sochou Panny Marie Immaculaty se nachází na římse socha svatého Rocha se psem a bochníkem chleba v tlamě.
Pod posledně zmiňovanou sochou si lze přečíst latinský nápis chronogramem:„DIVInae trIaDI VIrgIneae genItrICI DIVIsq Ve PatronIs sUIs stIrps roChIanae roChIanae pieta eremit“. V chronogramu jak známo dávají všechna písmena, která mohou být římskými číslicemi, dohromady jejich číselný součet – datum, jenž se vztahuje k nějaké osobě, události či věci, o níž se nápis zmiňuje.
Pod kartuší lze objevit zamřížovanou niku, která je zaklenutá odsazeným obloukem. Z dalších soch zdobící sloup na volutových konzolách ve dvou patrech bych třeba jmenoval svatou Kateřinu, svatou Barboru, svatou Rozálii z Palerma, svatou Alžbětu Durynskou, svatého Floriána, svatého Františka Xaverského či svatého Františka Serafinského z Assisi. Sochy jsou doplněny postavami andělíčků. Okolo sloupu a částečně také na něm je šestiboká balustráda se šesti dekorativními vázami a patnácti sloupky propojenými kovanými řetězy.
V roce 1960 se konal průzkum v rámci přípravy vyhlášení památkové rezervace v Kadani. O rok dříve se započaly první restaurátorské práce. Poslední významný zásah rukama restaurátora se uskutečnil v letech 1998 až 2000.
Vyprávění o zajímavých místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:
http://bubinga.blog.cz/ nebo na iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/