Loading...
Mírové náměstí v Kadani začalo získávat svoji současnou podobu po roce 1362, kdy město postihl zničující požár. Většina staveb, které můžeme na náměstí vidět vznikla právě v tomto období.
Většinu náměstí lemují původní měšťanské domy, vystavěné na středověkých gotických základech, které byly postupně v průběhu staletí přestavovány. Stávalo se tak hlavně po požárech, které město postihovaly dosti pravidelně.
Ve 14. století byla postavena i budova radnice, která se přístavbou radniční věže v 16. století stala dominantní stavbou na kadaňském náměstí.
I Děkanský kostel Povýšení svatého Kříže je vystavěn na původních goických základech předchozího svatostánku. V polovině 17. století byl barokně upraven a svoji nynější podobu získal při rozsáhlé rekonstrukci po požáru v polovině 18. století.
Z poloviny 18. století pochází i barokní sloup Nejsvětější Trojice, který byl ve středu náměstí postaven jako vděk Bohu po ukončení morové epidemie.
V jižní části Mírového náměstí byla v roce 1822 z barokních architektonických prvků dovezených do Kadaně ze zámecké zahrady v Klášterci nad Ohří vystavěna barokní kašna, která je pro svou velikost nazývána Šlikovský rybník.
Nejstarší architektonickou památkou na kadaňském náměstí je Katova ulička. Ta vznikla již na počátku 14. století jako spojnice původního náměstí s hradbami města. Podle tradice právě tudy vcházel na náměstí kat, jehož obydlí se nácházelo na druhém vyústění uličky jakožto součást městských hradeb.
Historické jádro královského města Kadaň bylo v roce 1978 vyhlášeno městskou památkovou rezervací.