Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Bývalé poutní místo na návrší zvaném Kalvárie se skupinou tří kaplí (kaple Nalezení a kaple Povýšení svatého kříže a samostatně stojící kaple, která symbolizuje Boží hrob), patrně od Octavia Broggia z let 1703 – 1707 (je mu připisována též barokní fara v nedalekém Úštěku). Dnes zde najdeme mohutné schodiště se zbytky Křížové cesty a barokních soch.
V okrese Litoměřice nedaleko půvabného městečka Úštěk se nachází kopeček s názvem Kalvárie, který kdysi vyrostl do nadmořské výšky 398 metrů. Návštěva tohoto místa je mimořádně působivým zážitkem. Zajímavý výhled na okolní krajinu se nabízel patrně vždy a k tomu se přidala od začátku 18. století možnost návštěvy poutního místa.
Počátky barokního poutního areálu na vrchu Kalvárie sahají do let 1704-1707. Zásluhy na jeho vybudování má hejtman jezuitského panství se sídlem v Liběšicích, pan Václav Růžička. Jako autor této výstavné stavby bývá uváděn barokní architekt z Litoměřic Octavián Broggio, ale není to písemně doloženo. Nejvíce lidí sem chodívalo především 3. května, kdy se zde každoročně konávala slavná pouť.
Parkuji v obci Ostré, odkud je to nahoru ani ne půl kilometru. Již od konce vesnice lemují přístupovou cestu barokně klasicistní výklenkové kaple křížové cesty. Přibližně v polovině cesty po západním svahu hory přicházím na terasu. Prohlížím si torza barokních pískovcových soch klečícího Ježíše a apoštolů představující výjev z biblické Zahrady getsemanské.
V tomto místě se může návštěvník místa rozhodnout, zda pokračovat na vrchol po prudce stoupající pěšině okolo kapliček nebo stoupat po monumentálním pískovcovém schodišti, které tady začíná. Někteří horliví poutníci údajně v minulosti zdolávali schody po kolenou.
Schodiště je členěno dvěma podestami s výklenky, v nichž se nacházejí pozůstatky dalších barokních soch. Na vrcholu spatří poutník tři symetricky uspořádané zajímavé objekty. Dvě věžovité boční stavby, kaple Povýšení svatého Kříže a kaple Nalezení, mají totožný tvar včetně střechy ukončené lucernou s kupolí. Uprostřed, v zadní části vrcholové plošiny se nachází nižší podélná kaple Božího hrobu.
Kalvárie je majetkem katolické církve, která však neměla prostředky na její obnovu a tak v roce 2006 získalo poutní areál do dlouhodobého pronájmu občanské sdružení "Společnost pro obnovu památek Úštěcka", které se rozhodlo zabránit postupující devastaci tohoto kouzelného místa. Příležitostně se zde pořádají i kulturní akce. Více informací lze zjistit na webových stránkách sdružení.
Kdo použije auto, tak musí zajet do obce Ostré, která je první vesnicí při silnici č. 260 vedoucí z městečka Úštěk. Cesta k vlastnímu místu je dobře značená. Nejbližší železniční zastávka je v Úštěku (cca 3,5 km), autobus zajíždí do obce Ostré.
Při cestě zpět po silnici do Úštěka musí být člověk velmi opatrný. Jestliže jde pěšky, tak by si měl nazout horolezecké mačky, jízdu autem bych neriskoval. Na rizikový úsek upozorňuje dopravní značka (viz fotografie)?!?!?.
Při pobytu v tomto kraji jsme navštívili některá další zajímavá místa:
- město Úštěk:https://www.turistika.cz/mista/ustek--2
- vodopády na Bobřím potoce:https://www.turistika.cz/mista/bobri-souteska-a-zajimave-vodopady-na-bobrim-potoce
- obecné vyznání Českému středohoří:https://www.turistika.cz/mista/vyjimecne-a-kouzelne-pohori-je-ceske-stredohori
- město Litoměřice:https://www.turistika.cz/mista/kralovske-i-kouzelne-mesto-litomerice
- zámek Ploskovice:https://www.turistika.cz/mista/ploskovice-zamek-a-park
- zajímavé mauzoleum:https://www.turistika.cz/mista/mauzoleum-prumyslnika-schrolla
- socha sv. Jana Nepomuckého v obci Velenice: https://www.turistika.cz/mista/socha-sv-jana-nepomuckeho-v-obci-velenice-u-ceske-lipy
- kaple Božího hrobu u obce Velenice: https://www.turistika.cz/mista/pusobiva-skalni-kaple-boziho-hrobu-u-obce-velenice-ceska-lipa
- reliéfy ve skále u obce Velenice: https://www.turistika.cz/mista/reliefy-ve-skale-v-obci-velenice-u-ceske-lipy
- smírčí kříž v obci Velenice: https://www.turistika.cz/mista/smirci-kriz-v-obci-velenice-u-ceske-lipy
- jedno nevšední, ale velice zajímavé místo v obci Doubnice u Krásné Lípy:https://www.turistika.cz/mista/jedno-nevsedni-ale-velice-zajimave-misto-v-obci-doubnice-u-krasne-lipy
- město Krásná Lípa: https://www.turistika.cz/mista/mesto-krasna-lipa-sidlo-spravy-narodniho-parku-np-ceske-svycarsko
- úžasná čokoládovna v Krásné Lípě: https://www.turistika.cz/mista/cokoladovna-mana-v-krasne-lipe
- hrad Tolštejn: https://www.turistika.cz/mista/zricenina-hradu-tolstejn-nedaleko-obce-jiretin-pod-jedlovou
- Kyjovské údolí: https://www.turistika.cz/mista/kyjovske-udoli-tajuplne-misto-v-np-ceske-svycarsko
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/
Nad obcí Ostré u Úštěku se na návrší zvaném Kalvárie nachází poutní místo se skupinou tří kaplí s Božím hrobem. Poutní areál byl vystavěn letech 1703-1707 jezuity, jimž v této době náleželo zdejší panství. Zakladatelem byl Václav František Růžička, hejtman jezuitského liběšického panství. Za autora stavby bývá někdy považován známý barokní stavitel Octavio Broggio. Slavná pouť se zde konávala vždy 3. května.
Přístupovou cestu k hoře lemují již od vsi Ostré výklenkové Kaple křížové cesty z období baroka a empíru. Tato cesta ústí na terasu v západním svahu hory, kde se nacházejí pozůstatky poničených barokních pískovcových soch. Odsud stoupá na vrchol široké pískovcové schodiště s výklenky v obvodové zdi a rovněž s dalšími pozůstatky barokních soch.
Na vrcholové plošině se nachází skupina tří kaplí, symetricky uspořádaných. Obě boční kaple (kaple Nalezení, kaple Povýšení svatého Kříže) mají zcela totožný věžovitý tvar se střechou zakončenou lucernou s kupolí. Silueta obou věží je výraznou a zdaleka viditelnou dominantou Úštěcka. Uprostřed mezi nimi se nachází přízemní, podélná kaple, symbolizující Boží hrob.
Přestože se jedná o významnou památku, nebyla jí dlouho věnována pozornost a celý areál rychle chátral, jedna z kaplí dokonce vyhořela. Vnitřní vybavení postupně zmizelo a celý areál zarostl tak, že i přes své dominantní postavení nebyl příliš vidět. Od roku 2005 se začala situace měnit k lepšímu. Areál byl vyčištěn, takže je v současné době vidět již z dalekého okolí a prochází postupnou rekonstrukcí.
Areál poutního místa u obce Ostré je volně přístupný.
http://www.ceskestredohori.cz/mista/kalvarie-ostre.htm