Úštěk – Helfenburk – Ostré – Úštek
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Tento tip na výlet nabídne pestrou všehochuť turistických atraktivit, takže to své si zde najde zřejmě každý. V „nabídce dne“ totiž bude romantická zřícenina středověkého hradu i barokní poutní místo, pískovcové skály i z nich vytvořené sochy světců, čarokrásné výhledy nebo půvabné městečko nabízející památky křesťanské i židovské, muzea čertí i vodní a půvabné domy štítové i ptačí.
K tomuto výletu po krásách severočeského Litoměřicka (do Čech středních je to odsud ovšem jen na ten pomyslný hod horninou) lze použít prostředků hromadné dopravy, individuálních motorových přibližovadel i různých šlapohybů, ale hlavně vlastních dolních končetin, bez jejichž zapojení to prostě nejde. Cesta většinou povede způsobem nahoru – dolů, ale vysloveně náročné úseky zde nejsou.
Za čím jedeme?
Začínáme v Úštěku, odkud se přesuneme na parkoviště Ostré. Poté se po červeném psaníčku vydáme ke zřícenině hradu Helfenburk. Červenobílý okruh má délku 6 km a my ho můžeme kolem Hradeckého dolu obejít celý (pro příznivce skalních věží je to nepsanou povinností) nebo použijeme od Ptačího dolu zkratku po žluté TZ a poté se na parkoviště vrátíme stejnou cestou.
Půvabný skalní hrad Helfenburk neboli Hrádek byl založen ve 14. století a mezi jeho nejznámější vlastníky se řadí arcibiskupové Jan Očko z Vlašimi a Jan z Jenštejna. Právě v jejich době prošel hrad největšími úpravami a rozšířením. Dnes se jedná o celoročně volně přístupný areál s - o víkendech zpřístupňovanou - vyhlídkovou věží. Nejen unikátně dochovaná obvodová hradba činí z Helfenburku chráněnou kulturní památku, která rozhodně stojí za vidění. Svého času zde prý podle legendy žila tlupa opic, která sužovala okolí natolik, že je muselo zničit císařské vojsko. Hradu se tehdy údajně říkalo Affenburg (Opičí hrad) a vše zavinil šlechtic, který si dvě opičky přivezl z toulek po světě. Ty mu utekly a neštěstí bylo na světě …
Další zastávkou na naší trase je víska Ostré, resp. barokní poutní areál na vrcholu Kalvárie nad ní. Tento soubor objektů vznikl v letech 1704 až 1707 a za jeho tvůrce je považován známý barokní architekt Octavio Broggio. Součástí areálu jsou barokní a klasicistní výklenkové kaple křížové cesty, terasa s torzy barokních pískovcových soch symbolizující Getsemanskou zahradu, monumentální pískovcové schodiště s dalšími sochami a trojice vrcholových kaplí (mezi bočními kaplemi Nalezení a Povýšení sv. Kříže je umístěna kaple Božího hrobu). Mnohé jistě nejvíce potěší nádherný výhled (mj. na České středohoří) a zajímavé jsou i některé ukázky lidové architektury v obci.
Závěrečnou část našeho výletu tvoří zastávka v třítisícovém Úštěku. Toto malé městečko nabízí svým návštěvníkům až neuvěřitelné množství zajímavých turistických atrakcí (stačí se jen podívat do nabídky turistických vizitek), takže musíme počítat s delším časovým úsekem. Zmínit musíme alespoň kostel sv. Petra a Pavla (pozdně barokní děkanský kostel z let 1764 až 1772), úštěcký hrad (komplex z počátku 15. století se v 18. století změnil v městský pivovar), Pikartskou věž (pískovcová obranná věž z roku 1428), Štítové domy (jednopatrové středověké domy s loubím v přízemí), Ptačí domky (dřevěné přístavky ke skalním obydlím italských dělníků), zbytky České brány (fragmenty v roce 1830 zbořené městské brány z přelomu 14. a 15. století), synagogu (klasicistní stavba z konce 18. století), muzejní Rabínský dům, židovský hřbitov (nejstarší zdejší náhrobky pocházejí z roku 1570), další domy pamatující středověk i secesi, Vodní svět (akvária se sladkovodními rybami v suterénu kulturního domu), Muzeum pohlednic, unikátní Muzeum čertů (v gotickém sklepení Pikartské věže), úštěcké podzemí z poloviny 14. století, barokní kostelík Nejsvětější Trojice nebo půvabnou prodejní Galerii U brány.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytováni jsme přímo v této lokalitě nebyli, ale možnosti tu jsou. Co se týče stravování, tak nejvíce příležitostí je – pochopitelně – v Úštěku, ale využít lze i nabídky v obci Ostré. Jenom se nesmíme „trefit“ do doby protikoronavirových opatření …
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: V tomto případě opravdu všechno … a moc. Jednalo se o výlet velmi příjemný, nijak náročný (dá se ale různě prodlužovat a kombinovat - např. s okolními skalními útvary) a vysoce atraktivní. Navíc po celou dobu vydrželo počasí.
Nelíbilo: Kromě tradičně bídného stavu našich silnic jsme si na nic stěžovat nemohli. Snad jenom na to, že program dne a rychle se kabonící obloha nám nedovolily zdejší pobyt alespoň o 2-3 hodinky prodloužit.
Ostatní informace
Kromě „vynucených“ nákladů na dopravu a nějaké ty poživatiny i „nevynucených“ na různé suvenýry v čele s turistickými vizitkami jsme tentokrát přidali dobrovolné vstupné pod helfenburskou věží a povinné vstupné (50 Kč) v úštěcké synagoze s rabínským domem. Kdyby ale neexistovaly dlouhé polední pauzy a my měli více času, byly by zřejmě naše náklady podstatně vyšší, s čímž musí díky čertům počítat hlavně rodiny s dětmi …
V každém případě má popisovaná trasa, kterou lze absolvovat jako výlet půldenní i celodenní, ještě jednu obrovskou výhodu. Je využitelná po celý rok a v každé době. Tedy i v té současné, kdy nám toho jinak až tak moc povoleno není …