KAMENNÉ ŽEHROVICE
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
obec KAMENNÉ ŽEHROVICE
se nachází na území okresu Kladna ve Středočeském kraji 5 km jihozápadně od města Kladno. Leží na břehu Turyňského rybníka a protéká zde potok Kačák. Jeho katastrální rozloha je 906 ha a žije zde asi 1720 stálých obyvatel. Turistickým lákadlem obce je Turyňský rybník kam se můžete vydat na procházku úsekem Drvotovy naučné stezky podél břehu až do sousední obce Srby. Je zde restaurace a pujčovna loděk. V rybníku je však koupání zakázáno. Další přírodní zajímavostí je nivní mokřad Kalspot s výskytem chráněných obojživelníků, který leží též na Drvotově naučné stezce na samém okraji obce. Kamenné Žehrovice se také proslavili těžbou kvalitního pískovce zvaný Žehrovák, který byl údajně použit na stavbě Karlova mostu, pražských hradeb, bran a chrámu sv. Víta. Obec má i několik státem chráněných památek: U autobusové zastávky Socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1726, v ulici Skalní Socha sv.Rocha jako patrona kameníků byla na svém současném místě postavena již v roce 1838, dnes je tu pouze kopie. Na návsi zrekonstruovaná rolnická usedlost čp. 17 ze 17.století. Před místním hřbitovem socha P. Marie Bolestné a pod železniční stanicí jsou archeologické stopy bývalé vsi Německá Lhota. Každoročně jsou v obci pořádány kulturní akce, mezi nejvýznamějšími patří Marianská pouť a trhy lidových řemesel.
O historii obce kamenné Žehrovice psali různí historikové, jako Tomek, Velc, Sedláček a další. V archivu je první zmínka "půl vsi dáno roku 1045 klášteru břevnovskému", další záznam z roku 1056 hovoří o tom, že půl vsi žehrovické patří témuž klášteru. Za vlády knížete Břetislava II., v roce 1092, se o vsi hovoří jako o Žehrovicích starších. Další údaje se zmiňují o tom, že roku 1270 vyměnil král Přemysl Otakar II. toto zboží panu Ostrovskému, který jej držel ještě v roce 1312. V letech 1368 - 1373 náleží ves oltáři sv.Materny v kostele sv.Víta. Další údaj hovoří o tom, že císař Zikmund zapsal v roce 1436 zboží panu Beneši z Kladna. V roce 1558 dostal ves do držení Jan Bořita z Martinic. Kontinuita vlastnictví Martiniců byly v 16.století potvrzena majestátem krále Vladislava II. Rod Martiniců (Clam - Martiniců) měl v obci vliv, vzhledem ke svým majetkovým držbám, až do roku 1918. Až do počátku 20.století měla ves charakter zemědělský.
Dostupnost: Vlakem: na trase Praha-Kladno-Lužná u Rakovníka, železniční zastávka je ale 2 km od obce. Autobusem: z Prahy nebo Kladna směrem na Stochov, Nové Strašecí, Rakovník nebo Zbečno. jsou zde dvě autobusové zastávky. Autem: obec leží na silnici č. 606 Praha-Karlovy Vary.
Obec je situována na bývalé zemské chebské stezce. Katastr obce má výměru 905 ha. Obcí protéká potok Kačák a na jejím území leží Turyňský rybník, který byl v roce 1956 obnoven. Je využíván k vodním sportům a sportovnímu rybářství. Značná část katastru je zalesněna a na západní straně sousedí s Lánskou oborou. V současné době žije na území obce 1 540 obyvatel. O historii obce psali různí historikové, jako Tomek, Velc, Sedláček a další. V archivu českém je první zmínka "půl vsi dáno roku 1045 klášteru břevnovskému", další záznam z roku 1056 hovoří o tom, že půl vsi žehrovické patří témuž klášteru. Za vlády knížete Břetislava II., v roce 1092, se o vsi hovoří jako o Žehrovicích starších. Další údaje se zmiňují o tom, že roku 1270 vyměnil Král Přemysl Otakar II.toto zboží panu Ostrovskému, který jej držel ještě v roce 1312. V letech 1368 - 1373 náleží ves oltáři sv.Materny v kostele sv.Víta.