Kamienista
Turistické cíle • Příroda • Vrchol
– (slovensky:Velká Kamenistá) – dvojvrchol (2122 a 2127,4m m n.m.- z nich vyšší vrcholek - "Veľká Kamenistá" leží na jen slovenském území) v hlavním hřebeni Západních Tater, na polsko-slovenské hranici. V něm, na západě, sousedí ze severní rozsochou Bystrej - Błyszczem (2159 m). Odděluje je sedlo Pyszniańską Przełęcz (Pyšné sedlo – 1791,6 m). Na severovýchod, za sedlem Hlińską Przełęcz (Hlinské sedlo – 1913 m) je nejbližším vrcholem Smreczyński Wierch (Smrečiny – 2068,2 m). K jihu a později k jihovýchodu vybíhá z Kamienistej asi 5 km dlouhý, vedlejší hřeben nazývaný „Grešovo“. Vede po něm administrativní hranice mezi Žilinským a Prešovským krajem. Jsou v něm, ve směru od Kamienistej, tyto kóty a vrcholy – nejdříve 3 nepojmenované (1911,5 m / 1924 m a 1896,6 m), pak vrchol Holého vrcha (1862,9 m) a Žeruchy (1381,2 m). Tento hřeben odděluje do Kamenistú dolinu na západě od Hlinského žľabu a doliny Hlina na východě. Z vrcholu do doliny Hlinského žľabu navíc vybíhá krátké skalnaté žebro. Do polského vnitrozemí vybíhají rovněž dvě rozsochy. Asi 250 m severně od vrcholu vybíhá z hlavního hřebene k severovýchodu rozsocha - Dolinczański Grzbiet. Ta odděluje Doline Pyszniańska na západě od Dolinki na východě (obě jsou horními patry Doliny Kościeliskiej). Poslední kratičká rozsocha vybíhá asi 500 m západně od vrcholu a směřuje rovněž k severovýchodu, do Doliny Pyszniańskiej. Nazývá se Babi Grzbiet. Do stejné doliny pak mezi oběma posledně zmiňovanými, polskými rozsochami klesají (až 500 m Vysoká a velmi prudká) úbočí Kamienistej. V nich zřídla Babiego Potoku vyerodovala zaříznutý žleb Babie Nogi.
Vrchol je budován metamorfovanými horninami a žulami (alaskity). Vyskytují se zde příklady erozivního působení vody – mrazové pukliny. V hřebeni, ve směru Smreczyńskiego Wierchu, jsou největší, podélné hřebenové příkopy v Tatrách.
V minulosti se ve vrcholových partiích pásával dobytek. Lokalita patřila k pastvinám Hali Pysznej.
Vrchol je dnes pro turisty nedostupný – leží mimo značené trasy, v oblasti přísné ochrany "Pyszna, Tomanowa, Pisana". I na slovenské straně je přísně chráněná oblast - „NPR Tichá dolina“. Nejbíže vede slovenská, turistická trasa (modrá) z Podbanského do Pyšného sedla (Pyszniańską Przełęcz). I ta je přístupná jen v období od 16.6 do 31.10 (z nařízení správy TANAPu)!