Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Čížov je malá obec na Znojemsku u hranic s Rakouskem. Slouží jako jedno z turistických center a východišť turistických značených tras v národním parku Podyjí (např. na Hardeggskou vyhlídku či k Ledovým slujím).
Nejstarší zmínka o obci Čížov je z roku 1323. Čížov (německy Zaisa) vždy patřil pod správu hradu (nynějšího zámku) ve Vranově nad Dyjí. Při průchodu Čížovem jsme míjeli kapli Panny Marie Bolestné, do které je možné nahlédnout skrz zamřížovaná vrata.
Kaple byla v obci postavena v roce 1756 zásluhou Michaela Antonína z Althanu (1716-1774), předposledního pána tohoto rodu na zámku Vranov nad Dyjí. Byla postavena zřejmě podle návrhu Matyáše Kirchmayera, vranovského stavitele. Původně byla kaple jen jednoduchá stavba, rozšiřována byla teprve později. V roce 1787 byla ke kapli přistavěna věž, ve které nyní visí dva staré zvony. V roce 1862 kapličce přibyla sakristie a došlo k rozšíření dřevěného kůru. Celkem zachovalý stav vykazuje stavba díky Nadaci pro obnovu církevních památek děkanství znojemského, která v roce 1990 provedla rekonstrukci kaple.
Malba interiéru v průčelí znázorňuje Boha Otce, Ducha svatého a 14 světců. Jmenovitě k nim patří na levé straně sv. Diviš, sv. Vít, sv. Achác, sv. Erasmus, sv. Jiljí, sv. Jiří, sv. Vavřinec a na pravé straně sv. Barbora, sv. Kateřina, sv. Pantaleon, sv. Markéta, sv. Eustach, sv. Blažej a sv. Kryštof. Těchto 14 světců tvoří skupinu tzv. Pomocníků v nouzi, kteří byli již od 14. století uctívání takto společně, jelikož lidé věřili, že jejich přímluva tak bude více účinná, především k prosbám o uzdravení. Skupina Pomocníků v nouzi vznikla jako důsledek epidemie moru. Úcta k těmto čtrnácti svatým se k nám rozšířila v době baroka z německého poutního místa Vierzehnheiligen. Oproti zvyklostem je však místo obrazu sv. Cyriaka, který ke 14 svatým pomocníkům také patří, v čížovské kapli vymalován sv. Vavřinec, což je místní zvláštnost.
Nad oltářem je kopie sochy tzv. Piety – Panny Marie Bolestné s mrtvým Ježíšem na klíně. Originál je umístěn ve farním kostele v Horním Břečkově.
Kaple je využívána k občasným bohoslužbám a koncertům a dosud nebyla elektrifikována.
Nedaleko kaple je starý hřbitov, na kterém se pohřbívalo do roku 1945. Odpočívají zde němečtí obyvatelé obce.
Zajímavostí v Čížově je zachovalá část ostnatého plotu na bývalých státních hranicích, která tu byla ponechána včetně strážní věže jako „muzeum železné opony“.