Kaple Proměnění Páně v Mokré
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Dřevěnou zvoničku měla obec Mokrá již odnepaměti. Začátkem 20. století však i po různých opravách již přestávala vyhovovat potřebám obyvatel a také bránila stavbě nové okresní silnice.
Proto bylo rozhodnuto o vybudování zvonice nové, tentokrát již ve formě trochu rozměrnější kaple, která by mohla sloužit i k liturgickým účelům.
Vybráno bylo místo, kde v roce 1905 došlo proti vůli občanů k pokácení tří starých lip. Plány vypracoval zednický mistr Antonín Jetelina ze Šlapanic.
Samotná stavba kaple pak probíhala od srpna do září roku 1909. Mokerský starosta Rudolf Paták nechal také v kapli zřídit oltář s obrazem Proměnění Páně a zakoupil sem i sochy Božského Srdce Páně a Panny Marie.
V roce 2002 se obec a věřící složili na elektrifikaci původně samozřejmě ručního zvonění. Drobné dřevěné polychromované sousoší Piety věnoval do kaple místní občan pan Antonín Šedý. V kapli se dále nachází ještě novodobý obraz Nejsvětější Trojice.
Kapli využívali místní věřící k májovým a říjnovým pobožnostem a každoročně tu bývá sloužena mše u příležitosti svátku Proměnění Páně (6. srpna).
Prozatím poslední generální oprava kaple proběhla v letech 1995-1996 a jejím hlavním cílem bylo co největší přiblížení se původnímu vzhledu památky.
Teprve v roce 1911 byla pak zbořena stará zvonička. Ke kapli byl také přemístěn kříž z roku 1859, který dříve stával pod zmíněnými starými lipami.
Po skončení první světové války nechal starosta Paták postavit na druhé straně vchodu do kaple sochu Panny Marie jako připomínku svého syna Rudolfa, padlého ve válce.
Čerpáno z knihy A. Krčka Kříže, kaple a sochy na katastru obce Mokrá-Horákov