Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Poutní Kaple sv. Antonína se vypíná na kopci nad řekou Jihlavou a obcí Dolní Kounice, viditelná z širokého okolí. Od řeky k ní vede křížová cesta, po které se i dnes konají poutě - a to pravidelně vždy v červnu na svátek sv. Antonína.
Historie kaple
Na místě dnešní kamenné kaple vyrostla v roce 1654 dřevěná kaple zasvěcená sv. Antonínovi a sv. Floriánovi jako přímluva za to, aby byly město a okolní obce uchráněny před přírodními katastrofami. Protože opravdu žádná pohroma panství v době po postavení kaple nepostihla, vznikla tradice poutí ke sv. Antonínovi za účelem poděkování za ochranu. Tyto poutě se konaly ze všech obcí panství - i proto přestala původní dřevěná kaple dostačovat a bylo rozhodnuto o vystavění kamenného svatostánku.
Kaple v dnešní podobě tak vznikla v roce 1757 pod vedením stavitele Františka Antonína Grima. Brzy poté ale došlo k rozhodnutí o její likvidaci v rámci josefínských reforem - naštěstí se proti tomu postavili místní obyvatelé a uvedli natolik přesvědčivé argumenty (totiž že v případě povodní a strženého mostu se nemohou dostat do farního kostela na mši, proto potřebují kapli), že kaple zůstala zachována. Svatoantonínské pouti byly ale značně redukovány, a to pouze na obyvatelstvo dolnokounické farnosti.
Ke kapli vede křížová cesta se čtrnácti zastaveními, která byla v nedávné době nově zrekonstruována. Bílá zastavení tak za sluného dne září do kraje.
Turistické informace
V současné době je kaple využívána především za poutí ve svátek sv. Antonína, při jiných příležitostech, než jsou církevní svátky, není přístupná.
Ke kapli se dostanete z Dolních Kounic po červené turistické značce směrem na Moravské Bránice.
Starobylé město Dolní Kounice se nachází v údolí řeky Jihlavy asi 25 km jihozápadně od Brna. Ve městě lze najít spoustu památek z různých období. Nás na první pohled při příjezdu do města zaujala jedna dominantní stavba na kopci nad městem na levém břehu řeky.
Barokní kaple sv. Antonína Padovánského a Floriána (lidově Antoníček) byla vybudována roku 1757 podle návrhu Františka Antonína Grimma na místě původní kapličky z roku 1654. Stavbu financoval majitel panství kníže Karel Maxmilián z Ditrichštejna.
Ke kapli stojící na kopci severně od města v nadmořské výšce 262 metrů vede křížová cesta se 14 zastaveními. Tradiční pouť ke svatému Antonínovi se zde koná každoročně v červnu po svátku světce (13.června).
Kaple a zastavení křížové cesty jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.
Tuto výraznou kounickou dominantu nelze přehlédnout. Z Masarykova náměstí je potřeba jít po červené značce po mostě přes řeku Jihlavu. Za kaplí svatého Jana Křtitele vede cesta doprava a vzápětí hned doleva po ulice Antonínské. Zde někde v těchto místech je možné také nejblíže kapli zaparkovat. Pokračování po červeně značené cestě znamená začátek křížové cesty, která je dlouhá asi 200 metrů.
Ve městě a okolí jsem ještě navštívil následující:
- zřícenina kláštera Rosa coeli:https://www.turistika.cz/mista/zricenina-klastera-rosa-coeli-nebeska-ruze-ve-meste-dolni-kounice
- starobylé město Dolní Kounice:https://www.turistika.cz/mista/krasne-starobyle-mesto-dolni-kounice
- židovské památky:https://www.turistika.cz/mista/zidovske-pamatky-ve-meste-dolni-kounice
- hrad a zámek:https://www.turistika.cz/mista/hrad-a-zamek-nad-mestem-dolni-kounice
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/