Kaple sv. Jana Křtitele v Trutnově.
Na jižní okraj starého města navazuje velmi hezký a zajímavý městský park. Jeho rozloha je 60 hektarů. Prochází tudy i několik naučných stezek, které se z velké části zabývají bitvou mezi Pruskem a Rakouskem v roce 1866. Druhová skladba stromů a keřů je rozmanitá a většina tady rostoucích dřevin je označena jmenovkou. Nelze vynechat dosti velké množství pomníků, které připomínají osobnosti spojené s historií města. Nejvyšším bodem parku je Jánský vrch ( 512 m.n.m.), na němž stojí výše zmíněná kaple. Byla postavena v roce 1712 v barokním slohu. V roce 1715 kaple vyhořela a byla znovu postavena mezi roky 1811 – 1918. V této podobě ji vidíme i v současnosti. Po bitvě v roce 1866 byly v okolí města pomníky padlých. Od roku 1879 se začaly pomníky rozmísťovat v okolí kaple. Na zdi kaple byli upevněny pamětní desky a náhrobní kameny. Pomníky a náhrobní kameny jsou jak pruských tak i rakouských padlých. Dnes je v kapli umístěno malé vojenské muzeum. Bohužel v době naší návštěvy byla kaple zavřená.
Mezi nejzajímavější památky Trutnova patří kaple sv. Jana Křitele na janském vrchu. Postavena byla na náklady Jana Mořice Dreyschocka v roce 1714. V blízkosti kaple se nalézala poustevna, povinností poustevníků bylo třikrát za den zvonit zvonem ve věžičce a modlit se za blaho města.
Do historie kaple zasáhly dva válečné konflikty. Tím prvním byly slezské války, při kterých byla kaple v roce 1745 poškozena požárem. Z nařízení císaře Josefa II. byla kaple v roce 1782 odsvěcena a za 40 zlatých byla prodána trutnovskému barvíři jako skladiště. Obnova kaple a její znovuvysvěcení se uskutečnilo až v roce 1811.
Dalším konfliktem, který kapli zasáhl, byla bitva prusko-rakouské války dne 27. června 1866, kruté boje probíhali jak v okolí kaple, tak uvnitř. Průstřely ve dveřích, na stropě, na trámech a na oltáři jsou patrné dodnes. V okolí kaple je umístěn vojenský hřbitov, který vznikl v roce 1879-80 přemístěním pomníků z rušeného městského hřbitova.