Podnět ke sbírkám na výstavbu kapličky byl dán v roce 1870, kdy bylo též rozhodnuto, že bude stát na obecním pozemku na návsi a bude opatřena rovněž vížkou se zvonkem. Původně se totiž dokonce uvažovalo jen o malé kapličce bez zvonku a později pouze o jednoduché dřevěné rozsoše, přičemž na jejím budoucím stanovišti nikdy nic nestálo, o čemž se můžeme přesvědčit nahlédnutím do císařského otisku stabilního katastru z roku 1840, který vyhotovil Leopold Schrottmann.
Do té doby bývaly získávány finanční prostředky na tyto účely různým způsobem, většinou šlo o sbírky mezi místními občany, jež byly dorovnávány obecními nebo panskými penězi. Podle starého zvyku mladí sousedi, jež chtěli nabýt sousedského práva, museli složit určitou částku peněz, za něž se objednávala hudba, a tyto peníze byli při společné zábavě utraceny. Ale právě výše zmíněného roku 1870 bylo na návrh Václava Spury z Městce usneseno, že tito sousedé nedají nic na útratu a místo zábavy věnují tyto finance na zřízení zvonku. Tehdy se podařilo dát dohromady na 50 zl. Vliv na to mělo i úmrtí zdejšího rodáka P. Jiřího Jelena, mladého kněze a kandidáta doktorátu teologie, jenž zemřel 2. května 1870 ve věku 27 let.
Výstavba zděné kapličky byla zahájena o rok později. Vysvěcena měla být 26. května 1872, ale již o den dříve přešla celými Čechami velká bouře s přívalovými dešti, jež způsobila ve 13 českých okresech velké povodňové škody ve výši na 7 178 000 zl.
Z tohoto důvodu bylo svěcení odloženo na další neděli, a tak byla kaplička, původně věnovaná Nejsvětější Trojici Boží (obraz s tímto námětem je dodnes dominantou interiéru objektu), vysvěcena 2. června téhož roku P. J. Ev. Havelkou, přičemž kázání měl velkojesenický kaplan. Stavba vyšla celkem na 256 zl. 84 kr. Úprava stála 67 zl. 74 kr. Za zvonek, který byl ulit v Hradci Králové a pokřtěn generálním vikářem J. Raisem na jméno Blahoslavené Panny Marie, bylo dáno 117 zl. 80 kr. Kromě toho věnovali zdejší občané ruční práce a své potahy k dovozu všeho potřebného, přičemž mezi ně patřili i lidé z Veselice, jež byla v letech 1849-1925 součástí politické obce Městec.
Za 1. světové války přišla kaplička o zvonek, který byl zrekvírován pro válečnou výrobu. Nahrazen byl sice krátce poté litinovým zvonkem, ale ten na svého bronzového předchůdce v ničem neměl a jeho zvuk nebyl rovněž uchu lahodícím. Nový zvonek byl pořízen až v dubnu 1924 v Pardubicích a ještě před Velikonocemi téhož roku byl zavěšen do kapličky místo železného válečného zvonku. Více o historii Městce zde:
http://nahorany.eu/historie-obce-mestec/.