Jaroměř
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Jaroměř leží ve Východních Čechách, severním směrem od Hradce Králové. Město najdeme u soutoku řeky Labe a Úpy a nedaleko ústí Metuje do Labe. Východním směrem od Jaroměře se rozkládá Vodní nádrž Rozkoš. U severního okraje města je vybudován Jaroměřský rybník. U jihovýchodního okraje města je vybudováno letiště. Severozápadním směrem od Jaroměře u obce Litíč je golfové hřiště. V sousedství hřiště je ranč s chovem koní a možností projížděk na koních. Severovýchodním směrem od města najdeme ovocné sady. Okolí města Jaroměř tvoří mírně zvlněná krajina. Západním směrem od města jsou Lázně Velichovky. Východním okrajem města kolem toku Labe vede trasa značené dálkové cyklistické stezky s názvem Labská trasa. Z města vedou také značené turistické trasy. Vydáme-li se západním směrem dojdeme do nedalekých lázní. Severním směrem povedou naše kroky po značené trase do městečka Kuks. Půjdeme-li jižním směrem z Jaroměře dojdeme k vojenskému hřbitovu.
Historie
V roce 1003 až 1004 tu vzniklo přemyslovské hradiště. V roce 1126 uvádějí historické prameny, že tu byl postaven hrad. Po zániku hradu nechal na tomto místě Přemysl Otakar II. postavit město. V roce 1307 byla Jaroměř městem Českých královen. Jaroměř byla nejmenším královským městem v Čechách. Město bylo obehnáno hradbami a vstup do města zajišťovaly dvě vstupní brány. Ve městě byl postaven malý hrad, který byl v období třicetileté války zničený. V průběhu let bylo město velmi ničeno požáry. V 17. a 18. století prodělala Jaroměř barokní přestavbu. V roce 1857 byla vybudována železniční trať z Pardubic. Další úsek trati vedoucí z Jaroměře do Turnova zahájil provoz v roce 1858 a v roce 1859 se rozjel vlak po trati do Malých Svatoňovic. V roce 1858 začala ve městě pracovat přádelna příze a letiště, které je u jihovýchodního okraje města bylo zprovozněno v roce 1911. Koncem 19. a počátkem 20. století pracovalo ve městě několik průmyslových továren. Jaroměř byla významným městem také pro voraře, jelikož odtud bylo Labe na vorech splavné. Od roku 1990 je historické centrum města vyhlášeno městskou památkovou zónou. Náměstí je obklopeno barokními domy, které mají interiér renesanční nebo gotický. Některé domy si zachovaly dřevěné štíty a pavlače. Návštěvníkům města by neměla ujít prohlídka vilové čtvrti kde je řada budov postavena v secesním slohu. Původní budova radnice byla postavena v 16. století. V roce 1670 radnice prodělala barokní přestavbu a v roce 1851 byla přestavěna klasicistně. Zajímavou budovou ve městě je bývalý obchodní dům Wenke postavený v letech 1910 až 1911. Tento dům dnes slouží jako muzeum. V bývalé výtopně nedaleko nádraží najdeme další muzeum tentokrát železniční. Z opevnění se ve městě dochovaly jen malé zbytky obranných zdí. Cihlový gotický Kostel Svatého Mikuláše byl stavěn od poloviny 14. století a stavba byla ukončena v 16. století, jeho dnešní barokní podoba je po pozdější přestavbě. Gotický kostel svatého Jakuba pochází ze 14. století. Zajímavostí ve městě je náhrobek plačící ženy, který vytvořil M. Braun v roce 1722 až 1723. Tento náhrobek byl v roce 1888 přestěhován na nový hřbitov.
JOSEFOV
Josefov je městská část Jaroměře. V roce 1780 až 1789 tu byla na ploše 260 hektarů vybudovaná pevnost. Hradby kolem pevnosti tvořily osmiúhelník a na západním okraji byla postavena rohová hradba nazývaná cornichon. Podzemní části pevnosti měli dvě až tři patra a byly vyzděné. Chodby mají celkovou délku 60 kilometrů, necelých pět kilometrů si mohou projít návštěvníci pevnosti. V roce 1888 již stavba nesloužila jako pevnost, ale byla využita jako vězení. Naší pozornosti by neměl ujít ani soubor obytných domů, které byly postaveny v letech 1791 až 1804. Většina domů byla postavena v klasicistním slohu, v roce 1826 až 1833 byly domy přestavěny v empíru. Vojenské budovy v okolí pevnosti jsou ve větší míře postaveny v klasicistním slohu. Klasicistní vojenský kostel Nanebevstoupení Páně byl postaven v letech 1805 až 1810. Kostel se pyšní 60 metrů vysokou věží. Radnice v městské části Josefov pochází z roku 1883 až 1884. Na náměstí byla postavena kašna zhotovená v roce 1817. Spojení Josefova s Jaroměří bylo v roce 1948. V roce 1971 byl Josefov vyhlášen městskou památkovou rezervací.