Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Ulice
Název ulice Kaprova bývá někdy odvozován od domovního znamení na domě U tří kaprů, ale pravda je taková, že ve skutečnosti získala ulice jméno až ve druhé polovině 16. století, kdy tentýž dům (čp. 49) koupil staroměstský primátor Pavel Kapr z Kaprštejna. :-)
Ulice patří k nejstarším pražským ulicím a spojovala Staroměstské náměstí s brodem přes Vltavu u dnešního Rudolfina, snad i s nejstarším dřevěným mostem, jenž byl v blízkosti brodu postaven, avšak zcela jistě s přívozem, který v těchto místech existoval až do konce 19. století.
Nejstarší název ulice zněl Svatovalentinská a souvisel s kostelem sv. Valentina, který byl prvně připomínán v roce 1253. Kostel stával na křižovatce dnešních ulic Kaprovy a Valentinské, přibližně v místě dnešního domu (čp. 56/11). Název zůstal zachován například u dnesní Valentinské ulice. Kostel byl v roce 1794 zbořen.
Pojmenování ulice Kaprovic nebo Kaprova či Kaprová je doložen ze druhé poloviny 16. století. Dnešní podoba ulice je dílem architektů z počátku 20. století, kdy byla zcela nově vystavěna po asanačním zásahu, jenž postihl v těchto místech část Židovského Města.
Moderní stavba magistrátu čp.16/3, zde byla vybudována podle plánů Oktáva Koutského a Vladimíra Ježka v letech 1926 - 1928. V nenápadném domě čp. 45/10 žil v letech 1906 - 1942 Jaroslav Ježek, vynikající klavírista, autor džezových i vážných skladeb, blízký spolupracovník Jiřího Voskovce a Jana Wericha, dirigent orchestru Osvobozeného divadla v letech 1928 - 1938.