Loading...
Hledal jsem Basilejské náměstí v Praze, ale nenašel. Věděl jsem, že vzniklo okolo roku 1875 a název dostalo podle švýcarského města Basileje. Tady v letech 1431-1448 zasedal církevní koncil, který uznal čtyři pražské artikule (basilejská kompaktáta).
Přibližně uprostřed Prokopovy ulice jsem objevil náměstí s krásnou parkovou i květinovou úpravou a zajímavou, uprostřed stojící sochou Karla Havlíčka Borovského, českého básníka, satirika, novináře a politika.
Na začátku 20. století byl patrně Karel blíž než Basilej a tak se název náměstí změnil na Havlíčkovo. Pojmenování vydrželo s krátkou výjimkou dodnes (během německé okupace se nazývalo Husovo). U příležitosti prvního přejmenování náměstí na Havlíčkovo zde byl 16. května 1911 odhalen pomník Karlu Havlíčku Borovskému.
Autorem tři metry vysokého díla je sochař Josef Strachovský. Originál této sochy stojí před Vlašským dvorem v Kutné Hoře. Vzhledem k tomu, že se lidem velice líbila, byla následně ještě umístěna v Havlíčkově Brodě, ve Vysokém nad Jizerou nebo dokonce v americkém Chicagu.
Ta pražská byla odlita v umělecké slévárně Maškově v nedalekém Karlíně. Za II. světové války se rozhodli Němci nejenom náměstí přejmenovat, ale také sochu odstranit a rozbít. Čeští vlastenci sice sochu uschovali, ale nezabránili jejímu poškození. Proto byl po válce proveden nový odlitek a socha se vrátila na své původní místo 19. července 1946. Stěhování však zažila ještě jednou v roce 1977 a to z důvodů stavebních prací (budování kolektoru do ulice Jana Želivského). Na původní žulový podstavec byla vrácena v roce 1985.
Na spodní části podstavce je uvedeno závěrečné zvolání z jeho plamenné obhajovací řeči a Havlíčkovo celoživotní krédo.
PŘISLIBUJTE
SI MNĚ,
VYHROŽUJTE
SI MNĚ,
PŘEDCE ZRÁDCEM
NEBUDU.
V hezky upraveném prostoru okolo sochy jsou na dlažbě umístěny známé a slavné epigramy Karla Havlíčka Borovského, zakladatele české žurnalistiky.
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/