Karlova Studánka - lázně a památková zóna
Turistické cíle • Sport a rekreace • Lázně
Karlovu Studánku, která je nejvýše položenou obcí bruntálského okresu, jsme navštívili již několikrát. Pokaždé se nám zde velice líbilo, neboť budovy lázeňského městečka vynikají osobitou architekturou a také se nám zde dobře dýchalo, jelikož v dnešní době patří jednoznačně k místům s nejvyšší čistotou ovzduší.
Při první návštěvě se nám auto podařilo zaparkovat zdarma na kraji obce směrem Vidly. Parkování je zde vůbec složité a v podstatě jsou jen dvě možnosti - horní či dolní parkoviště, kde se platí za osobní auto celkem vysoké parkovné.
Ze zajímavostí Karlovy Studánky jsme jako první viděli krásný umělý vodopád u horního parkoviště, odkud jsme šli ke stánku, kde se nachází infocentrum. Zde jsme koupili turistickou známku a dostali dvě razítka do památníku.
Naproti infocentra stojí Slezský dům, postavený v letech 1909 – 1913. Dnes je zde hotel. U hlavní silnice nedaleko hotelu stojí malý altánek - Pitný pavilon. Byl postavený koncem 19.století a je symbolem Karlovy Studánky a také je vyobrazen na turistické známce.
Další naše kroky vedly okolo Knížecího domu, který byl postaven v letech 1832 – 1833. Naproti domu jsme si prohlédli Hudební pavilon. V letech 1836 – 1837 byl postaven jako Lázeňský salón a dnes slouží jako hudební hala.
Pokračovali jsme v prohlídce zajímavých a stylových staveb, koupili oplatky v minimarketu a nakonec se šli podívat ke kostelu Panny Marie Uzdravení nemocných Je postaven v empírovém slohu. Stavba byla realizována podle návrhu architekta Antonína Onderky v letech 1838 až 1840.
Jak jsme se dočetli, pramenů je v Karlově Studánce celkem osm a některé jsou pojmenovány po známých osobnostech, jako např. pramen Maxmilián po synovi Marie Terezie, který nařídil prohledat okolí obce a nalezl tak ony léčivé vody. Nepřekvapilo nás, že všechny zdejší prameny mají vysoký podíl oxidu uhličitého díky rašeliništím, které zabraňují odvětrávání.
Z historie jsme se dozvěděli, že lázně Karlova Studánka vznikly v roce 1785 na místě staré železářské osady Hubertov a prvními lázeňskými domy byly Hostinský dům (Bezruč) a Knížecí dům. Dnešní jádro městské památkové zóny tvoří dřevěné lázeňské domy v klasicistním empírovém stylu vybudované v letech 1803 až 1893, které se nám tak moc zalíbily.
Lázně Karlova Studánka jsou výchozím bodem k nejatraktivnějším naučným stezkám a turistickým trasám - např. do divokého kaňonu Bílé Opavy, na křižovatku horských tras Hvězdu, na chatu Barborka nebo do horského střediska Ovčárna. Ideální podmínky se tady nabízí i pro horskou cyklistiku. V zimě jsou tady výborné sněhové podmínky. V místě i v blízkém okolí jsou lyžařské vleky a běžecké tratě.
Fotogalerie
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského regionu, najdeme ji v nadmořské výšce 800 metrů. U severovýchodního a jihozápadního okraje obce jsou k dispozici dvě sjezdové tratě. Další rozlehlý lyžařský areál najdeme na vrcholu Praděd. Jižním směrem od Karlovy Studánky leží obec Malá Morávka, která je dalším známým a vyhledávaným lyžařským střediskem. Obcí prochází značená dálková cyklistická trasa Jeseník - Znojmo. Z obce do okolí vede řada značených turistických tras, v okolí lázní je vyznačeno několik nenáročných vycházkových okruhů a západním směrem z obce je Naučná stezka Bílá Opava. Tato říčka v těchto místech vytvořila velmi pěkné údolí. Bílá Opava zde vytvořila i řadu menších vodopádů. Po žluté se jižním směrem dostaneme k horské chatě Ovčárna a ke skalnímu útvaru Petrovy kameny a nebo se můžeme vydat po modré značce k horské chatě Barborka a odtud dále po červené značce na rozcestí pod Pradědem a dále po modré značce na vrchol hory Praděd. Zde je postaven vysílač, kde kromě rozhledny najdeme také restauraci.
Historie
Bruntálské panství získal po porážce stavovského povstání v roce 1620 do majetku Řád německých rytířů, dokladem toho jsou milníky a hraniční kameny v okolí. Již v 17. století byly v malé míře zdejší minerální prameny využívány k léčebným účelům. Kolem roku 1720 byly provedeny rozbory minerální vody a jelikož výsledky byly příznivé, byly kolem pramenů vystavěny lázně. Prvními lázeňskými domky byly dřevěné budovy, ve kterých se nacházely vany a minerální voda se využívala pro léčbu formou koupelí. Léčebné účinky byly velmi příznivé a lázně se pomalu rozrůstaly. V roce 1782 se na území obce objevují první zděné lázeňské budovy. Lázeňské domy si ponechaly svůj původní vzhled i přes řadu přestaveb a rekonstrukcí až do dnešních dní. Karlova Studánka sloužila také jako letní sídlo pro nejvyšší hodnostáře Řádu německých rytířů. Rok 1848 je označován jako nejvýznamnějším rokem rozkvětu lázní. V dřívějších letech bylo několik pokusů k plnění zdejší minerální vody do láhví a její prodej. Minerální voda má ale vysoký obsah oxidu uhličitého, což byl důvod, proč láhve naplněné minerálkou praskaly a nebylo možné ji odesílat k prodeji.
Statistické údaje
Název obce: Karlova Studánka
Počet obyvatel: 232
Rozloha: km2
Adresa: Obecní úřad Karlova Studánka , 793 24 Karlova Studánka 17
Statutární orgán - Starosta: Luděk Jurajda
Telefon: 554 725 919
Fax: 554 725 919
E-mail: obec@kstudanka.cz
Oficiální internetové stránky nejsou uváděné
Obec s rozšířenou působností: Bruntál
Obec s pověřeným obecním úřadem: Vrbno pod Pradědem
Atrakcí, nejen pro lázeňské hosty, ale i běžné návštěvníky Karlovy Studánky je od roku 2007 bazénový komplex vybudovaný v areálu Letních lázní. Návštěvník zde najde perličková lehátka a perličkové lavice, dnová vřídla, šíjové chrliče, zajímavostí je bazénový whirpool s barevně se měnícím dnem v rohu bazénu. Teplota termální vody dosahuje 32-34 stupňů.
Otevírací doba: pondělí - čtvrtek 10:30 - 21:00
pátek 10:30 - 22:00
sobota 10:00 - 22:00
neděle 10:30 - 21:00
Aktuální info o provozu areálu lázní, kontakty, vstupné, atd. je k získání zde: http://www.jeseniky.net/index.php?obl=1&kat=4&sluz=27&pol=2158