Karlova Studánka – Vodotrysk s jelenem
Jednou z ozdob lázní Karlova Studánka je kašna s jelenem v prostoru mezi Slezským domem (který se v jednom filmu vydává za hotel v Beskydech) a Knížecím domem, což je sídlo ředitelství lázní.
Celá skulptura se skládá z betonového oválného bazénku o rozměrech cca 800x400 cm.
Na delší západní straně bazénku je umístěn podstavec se sochou jelena. Podstavec je zhotoven z betonu a obložen drobnými keramickými kostičkami, které se ale odlupují, takže povětšinou (není-li po opravě) je na skulptuře jen zbytek obkladu.
Socha jelena je vytvořena z vypálené keramické hmoty. Celé dílo vzniklo v l. 1961–62, v roce 1961 vznikl betonový bazének (září) i podstavec, v prosinci 1961 došlo k vypálení sochy v Poštorné a v následujícím roce byla socha osazena na definitivní místo. Podstavec sochy je dlouhý cca 250 cm, široký 64, 90 cm vysoký. Jelen má rozměry 210(d) x 98(š) x 160(v) cm.
Hlavním autorem je sochař Antonín Kalvoda (1907–1974).
Poměrně podobná pověst, jako u jiných lázní nebo zázračných pramenů se vztahuje i ke Karlově Studánce. V místě pod nejvyšší horou Moravy a Jeseníků Pradědem vždy proudila voda a kolem říčky (Bílá Opava) a pramenů se na podzim shromažďovali jeleni a laně a v bahně si dopřávali odpočinku. Jednou sem zabloudil nějaký uprchlý nevolník a zatím pusté místo se mu zalíbilo. Po čase byla ale dopaden a musel v krutých podmínkách robotovat. Nicméně jednou zůstal na robotě sám jen s drábem. Toho zbil a utekl do známých míst. Potlučený a znavený si všiml, že do bahna se chodí léčit lesní zvěř, pomazal své poničené údy rovněž a pomalu se zotavoval. Pověst je o něco delší, nicméně hlavní motiv je ve faktu, že uprchlík se jmenoval Karel.
Samozřejmě tak to asi nebylo, lázně jsou pojmenovány po arcivévodovi Karlu Habsburském, který v době vzniku lázní (začátek 19. století) stál v čele Řádu německých rytířů. Řád vlastnil na dnešním Bruntálsku rozsáhlé území a Řád se už příliš nezabýval válčením, ale věnoval se hlavně špitální činnosti.
Obdobnou plastiku můžeme potkat u zámečku Kladská poblíž lázní Kynžvart, který zdobí od r. 1967.