Karlštejn – zajímavý městys, příjemný kemp a úžasné okolí
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městys
Karlštejn se rozkládá na březích řeky Berounky v Chráněné krajinné oblasti Český kras asi 30 km jihozápadně od Prahy. Za městys byl prohlášen 23.1.2007. Je zajímavé, že historie obce je stejně dlouhá jako dějiny nesporně slavnějšího hradu. Pojmenování obce se během času vyvíjelo, nejprve bylo shodné s názvem hradu, aby se v 15. století změnilo podle příbytků, v nichž žili původní obyvatelé na Budy. V 18. století přijala obec název Budňany a od roku 1952 se vše vrátilo k původnímu názvu Karlštejn.
Dlouho zůstávala a stále pro některé návštěvníky je obec ve stínu hradu. Mnoho lidí přijíždějících na prohlídku hradu Karlštejn, šlape nebo se veze v kočáře po silnici (zákaz vjezdu) od parkoviště u řeky Berounky vzhůru k slavnému hradu. Magicky k němu vzhlíží a tak si většinou ani nevšimnou další zajímavé památky, kostela svatého Palmácia nebo půvabu vlastního městyse Karlštejn.
Já jsem se v Karlštejně a po okolí procházel jednoho rána, byl jsem tam skoro sám a musím říct, že to místo má úplně jiné kouzlo, než když je plné turistů. Je to krajina zvláštní krásy, v níž stojí staroslavný hrad.
Ubytováni jsme byli v nedalekém kempu, který je v majetku městyse a jmenuje se Autokemp Karlštejn. Od centrálního parkoviště je to do autokempu asi 800 metrů. Jedná se dle mého názoru o příjemné místo s ideálními podmínkami pro odpočinek. Kemp se nachází na levém břehu řeky Berounky. Návštěvníci mohou využít sportovní a dětské hřiště i ohniště. Přímo v recepci, kde nás uvítala velice příjemná a ochotná paní, je možnost zapůjčení několika druhů sportovního náčiní. Areál nabízí ubytování v chatkách, v přívěsech či ve vlastních stanech.
Autokemp je otevřen přibližně od dubna do října. Na podrobnosti je dobré se podívat před návštěvou na jejich stránky (http://www.karlstejn-kemp.cz/). Vybavení včetně toalet a sprch je na dobré úrovni. Bylo zde příjemně a čisto. V areálu kempu je kiosek a kryté posezení. Kromě nápojů je zde i něco málo k jídlu. Vzhledem ke krátké době našeho pobytu ale nemůžeme dost dobře posoudit kvalitu podávaných nápojů a pochutin. Je pravda, že obsluha vypadala trochu unaveně, patrně po náročném létu.
Kromě dvou hlavních turistických „magnetů“, kterými je hrad Karlštejn a vápencové lomy Amerika, jsou v okolí i další zajímavé cíle výletů. Člověk se nachází v krásném prostředí Chráněné krajinné oblasti Český kras, kde se může toulat například po naučné stezce Národní přírodní rezervací Karlštejn (http://www.stezky.info/naucnestezky/ns-karlstejn.htm). Při cestě z kempu do Karlštejna jsme si také všimli zajímavé skály, na které je vidět disharmonické vrásnění vzniklé různou deformační schopností mocných vápencových lavic a deskovitých vápenců s břidlicemi během vrásnění. Informační cedule sděluje, že se skalní útvar jmenuje Budňanská skála a lze tady spatřit geologický profil hraničními vrstvami siluru a devonu (416 miliónů let plus nějaký ten den od napsání tohoto článku, respektive osazení informační cedule).
O kostele sv. Palmacia píši zde:https://www.turistika.cz/mista/mestys-karlstejn-kostel-svateho-palmacia
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/