Loading...
Turistické cíle • Technická památka
Kašperskohorský skříňový betlém můžete zhlédnout během celého roku v budově Městského kulturního a informačního střediska na Náměstí 1 v Kašperských Horách.
Betlém patří mezi největší svého druhu v České republice. Jeho šířka je 3 metry a výška 2,5 metru. Jeho tvůrci, řezbář a malíř polychromií Vladivoj Hrach a truhlář Jiří Brož, práci na betlému zahájili v roce 2006. Po šesti letech byl 8. 12. 2012 betlém oficiálně představen veřejnosti.
Betlémská scéna je umístěna do skutečných historických Kašperských Hor s významnými budovami i hradem Kašperkem. Kromě tradičního betlémského osazenstva jako jsou Svatá rodina či tři králové se tak v betlému objevují i známé místní osobnosti a zástupci jednotlivých krajových řemesel. Dohromady je zde více než 200 postav, ale každý rok se betlém rozrůstá o další pozadí a figurky. V roce 2016 byly dvě scény v betlémě – zlatý důl a sklárna – mechanicky rozpohybovány a v několika betlémských domácnostech se začalo svítit.
Betlém má tři patra. Horní patro je věnováno historickým budovám, pod nimi jsou v prostředním patře představeny krámky místních řemeslníků. V nejspodnějším patře je pak umístěn klasický betlémský výjev s Ježíškem, po jehož stranách se nacházejí rozpohybované kulisy místních šumavských provozů – těžby v kašperskohorském zlatodole a výroby ve sklárně Lötz v Rejštejně. Na všechna patra kašperskohorského betléma z výšky shlížejí patroni města, otec a syn, Jan Lucemburský a Karel IV. První se zasloužil o povýšení Kašperských Hor na město, druhý pak založil nedaleký hrad Kašperk.
Betlém je přístupný zdarma a celoročně v otevírací době informačního centra.
A když už jsme v informačním středisku, tedy v budově radnice, tak ještě jedna zajímavost. O patro níž si lze prohlédnout historické radniční podzemí. Labyrint chodeb dříve sloužil ke skladování potravin, dnes jej využívají zimující netopýři, o kterých si můžete přečíst na několika informačních panelech. Kvůli netopýrům je sklepení přístupné turistům pouze od června do září. Podzemí není otevřené volně, ale na požádání vám je odemknou ochotné pracovnice informačního centra. Prohlídka je individuální a zdarma.