Cestou zlatokopú u Kašperských Hor
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Pojedeme autem na výlet přes Horskou Kvildu do Kašperských Hor a uděláme si malou pěší túru – okruh cca 6km z Kašperských Hor podél Zlatého potoka zpět do Kašperských Hor.
Za čím jedeme?
Je to výlet za trochou šumavské historie a do krásné přírody podél Zlatého potoka.
První zastávku jsme udělali na Horské Kvildě v řezbářství pana Tittla. Nachází se u hlavní silnice procházející Horskou Kvildou a upoutává na sebe pozornost nápisem „Výstava“. V této původní chalupě si lze prohlédnout ale i koupit nejen krásné řezbářské výtvory pana Tittla, ale i sklo, obrázky a knížky dalších autorů z tohoto kraje. Navíc knížky o Šumavě zde pořídíte mnohem levněji než v obchodě nebo v informačním centru.
Dále jsme pokračovali autem do Rejštejna, kde jsme na náměstí objevili tzv. rýžovní kámen s prohlubněmi, připomínající zdejší těžbu zlata. Bohužel tento kámen (jedna z mála zajímavostí v Rejštejně) byl zaházen suchým rezavým klestím.
Autem jsme se přesunuli do Kašperských Hor, městečka, kde bylo asi 2 roky rozkopané náměstí i s přilehlými ulicemi, které se opravovaly. Nyní vypadají Kašperské Hory docela atraktivně s novou dlažbou, osvětlením, květinovou výzdobou a novými fasádami. Ve městě je několik muzeí a kostelů a informační centrum. U zadní zdi kostela sv. Markéty uprostřed náměstí nás upoutal jeden z kohoutích křížů, které se vyskytují v této oblasti. Je to kříž na špici s kohoutem a s nástroji Kristova umučení.
Protože bylo hezky, zamířili jsme pěšky do přírody. Po červené turistické značce jsme se vydali na jih a napojili se na naučnou stezku „Cestou zlatokopů“. Byla to krásná cesta většinou lesem podél Zlatého potoka, lemovaná několika zlatokopeckými štolami, do kterých se dalo nahlédnout mřížemi. Značka naučné stezky nás v jednom místě vedla strmě do kopce kolem několika štol a otvorů ve skalách a následně strmě dolů zpět na pěšinu kolem Zlatého potoka. Pokud by se někomu nechtělo drápat nahoru a dolů (např. s menšími dětmi), může klidně pokračovat téměř po rovině údolní pěšinou, na kterou se značená naučná stezka po pár stech metrech vrátí. Když nás pak značka před seismologickou stanici zavedla strmě nahoru na silnici, dali jsme se po ní vlevo, po modré, která vedla zpět do Kašperských Hor. Po ní jsme se vrátili, přes Liščí vrch a kolem lyžařského areálu a ulicí Na Prádle, plnou malebných dřevěných domků.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na oběd jsme zašli v Kašperských Horách do restaurace (a penzionu) Waikiki, která je umístěna v klidné ulici pod náměstím, se zahrádkou za domem, v klidu a zeleni. S jídlem jsme byli spokojeni. Jinak na náměstí je několik restaurací vč. zahrádek na chodníku.
Bydleli jsme v soukromé chalupě v Nových Hutích, která je pronajímána jako celek a poskytuje veškeré pohodlí pro bydlení i vícečetné rodině a nabízí i romantiku dvojicím (vnitřní otevřený krb, venkovní terasa s posezením, s krásným výhledem na šumavské louky, lesy a kopce (www.chalupasumava.cz).
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbila se nám především šumavská příroda s rozkvetlými loukami na Horské Kvildě a v okolí Kašperských Hor. Jezdíme tam pravidelně v červnu, protože v tu dobu všechno kvete a ještě tam není tolik lidí jako o prázdninách.
Ostatní informace
Na výstavě v Tittlově řezbářství se platí 20,- Kč vstupné. Pokud si tam koupíte třeba knížku vzpomínek nebo fotografií ze Šumavy, ušetříte mnohem víc než 20,- Kč.