Kemnath – kostel Nanebevzetí Panny Marie (Stadtpfarrkirche Maria Himmelfahrt)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Více než pětitisícové bavorské městečko Kemnath leží nedaleko českých hranic ve vládním obvodu Oberpfalz (Horní Falc). V tomto správním celku Svobodného státu Bavorska dnes žije více než milion obyvatel a svého času byl region – coby Česká Falc – součástí Království českého. V současnosti je město Kemnath považováno za centrum okresu Tirschenreuth a jeho název je zřejmě odvozen od názvu vytápěné místnosti hradu nebo hospody (Kemenatha). Centrum města má stále středověký ráz s úzkými uličkami a vysokými budovami a zachovaly se také zbytky původních městských hradeb. Najdeme zde také několik historických památek; jednou z nejzajímavějších je určitě farní kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Kostel byl postaven v roce 1448 jako trojlodní pozdně gotický halový chrám. Mobiliář v interiéru je však již barokní a současná štíhlá zvonice s průchozí bránou na náměstí pochází z 19. století. Římskokatolický farní kostel v Kemnath je dnes chráněnou památkou. Stojí na místě menšího staršího kostela s farou a definitivně dokončen byl až roku 1506, čemuž alespoň napovídá letopočet na západní galerii. Mobiliář chrámu byl odstraněn v průběhu reformace a celý kostel byl vážně poškozen při velkém požáru v roce 1572. Zvonice byla dokonce kompletně zničena. Její současná podoba je vysoká 58 mětrů, má čtvercový půdorys a slouží současně jako městská vstupní brána.
Katolickým se stal kostel opět po třicetileté válce a v letech 1650 až 1700 získal také nový mobiliář, včetně oltářů a soch. Současný hlavní oltář pochází již z roku 1644 a v roce 1690 jej vysvětil biskup Albert Ernst von Wartenberg z Řezna. Oltářní obraz z roku 1859 je dílem dvou místních malířů a zobrazuje Nanebevzetí Panny Marie. Součástí hlavního oltáře je i nový tabernákl z roku 1908, který byl vyroben v Regensburgu. Nejcennější je však skleněná schránka s ostatky sv. Primiana, která sem byla umístěna v roce 1692. Boční oltáře v kněžišti pocházejí z roku 1650 a jsou zasvěceny sv. Šebestiánovi a sv. Vavřinci. V okenních výklencích chrámové lodi uvidíte další dva oltáře, a to Ukřižovaného Ježíše Krista a Panny Marie Bolestné, který od roku 1930 nahradil oltář sv. Jana Nepomuckého. Vedle stojí sochy apoštola Jana a Marie Magdalské. Ve středu chrámu si pak můžete prohlédnout Pietu a skulptury sv. Barbory a sv. Jiří.
V období let 1960 až 1970 byl kostel téměř kompletně zrekonstruován. Přes den bývá volně přístupný a jeho zajímavý gotický interiér s klenbou na štíhlých sloupech a s barokním mobiliářem – což je nejen v Německu běžná kombinace – určitě stojí za návštěvu. Stejně jako příjemné a klidné bavorské městečko Kemnath, v jehož blízkosti najdete rovněž zříceninu hradu.