Klášterní kostel Narození P. Marie
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel Narození Panny Marie v Želivě byl od svého počátku součástí zdejšího kláštera. Původně zde však stál od poloviny 12. století kostel postavený ještě v románském slohu, ten ale v polovině 13. století vyhořel a byl přestavěn na gotickou trojlodní baziliku se třemi chóry a dvouvěžovým průčelím. I tento kostel roku 1375 vyhořel a musel být znovu opraven, tentokrát ale ve stejném slohu. Největší devastace kostela přišla za dob husitských válek. V letech 1420 a 1424 byl kostel s klášterem vypleněn a pobořen. Opravit se ho podařilo až v roce 1462, kdy byl také vztyčen hlavní oltář. V dalším období kostel nebyl nijak upravován po dobu více než 150 let a chátral. Až po roce 1623 došlo k obnovení premonstrátského řádu v Želivě a kostel se začal opravovat a částečně i přestavovat. Rekonstrukce byla dokončena roku 1630 vysvěcením, které provedl kardinál Arnošt Harrach.
V roce 1712 kostel s klášterem postihl opět velký požár, při kterém kostel do základů vyhořel. Obnova ve slohu gotizujícího baroka byla započata v roce 1714 pod vedením architekta J. Sanitiho a tuto podobu si kostel zachoval až do dnešní doby.
Zařízení kostela a choru pochází z dob vrcholného baroka a za zmínku stojí také vybavení opatské zákristie, kde nalezneme barokní skříně i dřevěné ostění stěn. Hlavní oltář pochází z první třetiny 18 století a postraní oltáře byl vytvořeny v polovině 18 století.
V letech 1884- 85 ještě proběhly rozsáhlejší opravy kostela, při kterých naštěstí byla santinovská dispozice stavby zachována a zatím poslední opravy byly provedeny v letech 2006- 2008, při nichž byly restaurovány zpovědnice a boční oltáře.