TURISTIKU PODPORUJÍ
61 581 turistů a cestovatelů
112 636 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 403 422,- odměny za články
Českomoravská vrchovina
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Českomoravská vrchovina
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Želiv – klášterní areál a jeho historie

Tipy na výlet Celodenní výlet

Vchod do klášterního areálu
Vchod do klášterního areálu  •  Fotografie (10)  • Foto: jircak
Kostel Narození Panny Marie

Kam a jak jedeme?

První den naší cesty na Moravu se chýlí ke konci a my přemýšlíme o šikovném místě na přespání. Ideální by bylo, kdyby v blízkosti byl nějaký pivovárek. Nakonec jsme vytypovali Želiv. Pivovar tam je a snad někde blízko zvládneme i přespat.

Za čím jedeme?

Želiv se rozkládá na soutoku řek Trnava a Želivka na severním okraji Českomoravské vysočiny. Humpolec je přibližně 11 km na východ, do Pelhřimova je to 15 km jižním směrem.
Želiv je známá hlavně svým klášterem, který pro benediktiny založil r. 1139 český kníže Soběslav I. R. 1149 ho převzali premonstráti, kteří s jistými přestávkami jsou zde do dnešních dnů. R. 1375 klášter vyhořel, po obnově ho 2x vypálili husité. Klášterní majetek pak získali místní šlechtici. R. 1467 klášter získal čáslavský hejtman Burian Trčka z Lípy. Ten pak západní část kláštera přestavěl v pozdně gotickém slohu na tzv. Trčkův hrad.
Strahovský opat Jan Lohel klášterní areál odkoupil r. 1622. Od r. 1643 byl klášter opět samostatný. V letech 1645–6 ho poničili Švédové, r. 1712 vyhořel. V letech 1713–1720 byl přestavěn ve stylu barokní gotiky podle plánů J. B. Santiniho. Když byly r. 1950 kláštery zrušeny, sloužil jako internační klášter pro více než 400 kněží a řeholníků, byl to v podstatě speciální koncentrační tábor pro mnichy. Byl zde např. kardinál František Tomášek i arcibiskup Karel Otčenášek. Na jedné stěně v ambitech kláštera jsou napsaná jména všech kněží a řeholníků, kteří zde museli žít.
Po r. 1954 byl upraven na psychiatrickou léčebnu. Když byl r. 1990 klášter obnoven, byla nutná důkladná oprava, aby byl uveden do svého původního stavu. V r. 2010 byl zapsán na seznam národních kulturních památek.
Součástí klášterního areálu je původně románský kostel Narození Panny Marie z doby před r. 1250. Po požáru v pol. 13. století byl přestavěn – gotická trojlodní bazilika měla tři chóry a v průčelí dvě věže. Když byly r. 1467 kláštery konfiskovány, nevyužíval se ani kostel a chátral. Když klášter koupil opat Jan Lohel, kostel opravil. Po požáru r. 1712 v letech 1713–1720 ho přestavěl J. B. Santinim ve stylu barokní gotiky. Interiér se zařizoval do r. 1736. Dnes je to trojlodní kostel, střední loď je širší, má valenou klenbu se štukovou nápodobou bohaté barokně gotické klenby. Dlouhý presbytář má křížovou klenbu. V průčelí jsou dvě vysoké, zdaleka viditelné věže. Mramorová deska hlavního oltáře je z r. 1462, křtitelnice z r. 1629 a barokní skříň varhan z r. 1719. Od r. 1942 je tam nový stroj. Velmi cenné jsou barokní chórové lavice, boční oltáře a sochy.
Na kostel navazuje čtvercový jednopatrový konvent z konce 17. století. Původní románský z 12. století v pol. 13. století vyhořel. Sice ještě byl opraven, ale po r. 1467 začal chátrat, takže se r. 1643 muselo začít se stavbou nového. To trvalo až do r. 1695. Po požáru byl r. 1712 i konvent obnoven dle plánu J. B. Santiniho ve stylu vrcholného baroka. Kolem nádvoří má prosklené arkády, v severního traktu refektáře a v knihovně jsou fresky z let 1726–1729. Patrovou chodbou je spojen s opatstvím, tedy s prostory, které obýval opat.
Opatství, také řečeno prelatura, bylo vybudováno v letech 1670 – 1673. V pol. 18. století bylo barokně upraveno, vznikla tak dvoupatrová budova, která spojila dohromady prelaturu, gotickou věž, pivovar a zbytek feudálního domu. V objektu byla domácí kaple, v přízemí i bednářská a kolářská dílna. Po požáru r. 1907, kdy celá budova shořela, byla v dalších 7 letech postavena nová budova v pseudobarokním slohu se secesním interiérem a s mohutným venkovním schodištěm, který umožňoval slavnostní přímý vstup do prelatury.
V současné době je zde hostel, restaurace a ve sklepních prostorách vybudovaný i pivovar. V areálu kláštera se pivo vařilo již ve 14. století. První písemný záznam o pivovaru a sladovně však pochází až z r. 1617. To zde byli již 2 spilky a chmel se pěstoval na dvou chmelnicích v blízkém okolí. Pivo se zde vařilo až do r. 1907, kdy celý areál zachvátil požár. I když klášter byl opraven, k obnově vaření piva již nedošlo. Až r. 2003 byl založen Klášterní pivovar Želiv, používal však zastaralou varní technologii z bývalého minipivovaru Patriot v Jihlavě. Záměr však nevyšel a r. 2010 byla činnost ukončena. Premonstráti obratem založili nový Želivský klášterní pivovar a pořídili si novou technologii. Pivovar s první várkou piva byl slavnostně posvěcen 11. 12. 2011.
Na západ od opatství je dříve zmiňovaný Trčkův hrad, postavený r. 1468. R. 1559 byk renesančně přestavěn. V 19. století v něm bylo klášterní muzeum. Když r. 1907 vyhořel, byl přestavěn v novobarokním slohu. Za války v něm byl lazaret, později dívčí škola. Pak sdílel osud kláštera - sloužil k internaci kněží a řeholníků a od r. 1956 byl součástí psychiatrické léčebny. V severní části hradu je bašta, kde bývala kaple. Po požáru r. 1907 už nebyla obnovena. Zbyla pouze klenba, lunety a štuková výzdoba ze 17. století. Jednotlivá patra hradu jsou vyzdobena renesančními sgrafity s postavami vojáků z 2. pol. 16. století.
Dál na západ, u soutoku řek je opatská zahrada. Byla zřízena ve stylu vrcholného baroka v první třetině 18. století na místě několika dřívějších hospodářských budov. Byly tam vysazeny cizokrajné stromy i rostliny. Až do 30. let 20. století si ponechala svoji podobu. Pak pustla. Až v r. 2011 se začalo s její obnovou. Najdete tam sochu Madony od A. Bílka a náhrobní kameny zdejších opatů. Při okraji je ještě několik barokních hospodářských budov.
Za kostelem s klášterem, tedy ve východní části areálu, je hřbitov s nejstarší stavbou kláštera - s románským kostelem svatého Petra a Pavla. Pochází z r. 1139, v 15. století byl přestavěn, v letech 1712–19 dostal barokní úpravu.
V jižní části nádvoří je veký úřednický dům. Ve 2. pol. 18. století zde byla postavena stáj pro koně. Po požáru r. 1907 byla přestavěna v pseudobarokním slohu. V 1. čtvrtině 20. století byla budova upravena – byli tam ubytováni úředníci klášterního velkostatku. Další stavební úpravy byly po r. 1950 – bylo přistavěno další patro s podkrovními byty, kde bydleli zaměstnanci psychiatrické léčebny. Dnes je to nájemní bytový dům.
Vpravo za silnicí je malý zahradní domek z pol. 18. století, který původně sloužil jako stání pro kočáry opatů. Později byl přestavěn na dům, kde bydleli zaměstnanci kláštera.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Při návštěvě jsme měli smůlu. Plánovali jsme si, jak zajdeme na večeři a na pivo. Nakonec nic z toho nevyšlo. Restauraci si zamluvila soukromá společnost. Byli jsme rádi, že jsme si mohli na ochutnání aspoň koupit nějaké pivo v lahvi. Mají ho jen ve skle, a to klasické třetinky nebo 1 a 1,5 l lahve s keramickými uzávěry.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Památky v Želivi jsou nádherné, bohužel zdaleka ne všechny opravené, i když nádhera architektury je vidět. Vše mají krásně popsané na tabulkách, a to v ještě v angličtině a v němčině.

Ostatní informace

V sezóně se konají pravidelné  prohlídky konventu kláštera s přilehlým kostelem Narození Panny Marie. Prohlídka je bezbariérová.
Doba prohlídky:
květen a říjen: pondělí – pátek v 10, 14 a 16 hodin, sobota – neděle ve 14, 15 a 16 hodin
červen-září: pondělí – pátek  v 11, 14, 15 a 16 hodin, sobota – neděle ve 14, 15, 16 a 17 hodin
Délka prohlídky cca 50min
Minimální počet na konání prohlídky je 5 osob

Výstup na severní věž kostela s kurem a zvonicí
Doba prohlídky:
květen a říjen: pondělí – pátek v 10,30 hodin, sobota – neděle ve 12 a 12,30 hodin
červen-září: pondělí – pátek v 10,30 hodin, sobota – neděle v 11,30, 12 a 12,30 hodin
Minimální počet na konání prohlídky jsou 4 osoby, maximálně 8 osob.

Dále je možná i exkurze do pivovaru, kde lze ochutnat tradiční nepasterizovaná a nefiltrovaná piva.
Doba prohlídky:
květen a říjen: pondělí – neděle ve 13 hodin
červen-září: pondělí – pátek ve 13 hodin, sobota – neděle v 10 a 13 hodin
Minimální počet osob na konání prohlídky je 5 osob, maximálně 15 osob.
Délka prohlídky cca 50min

U výtoku z vodního díla Trnávka je slalomový kanál, který je jedním z nejtěžších v Evropě. Je víc jak 500 m dlouhý a celkové převýšení činí 9 m.
Želiví prochází cyklotrasy i turistické trasy. Pěšky můžete vyrazit např. po červené k Zámku v Červené Řečici (4,5 km), zpátky můžete pak po žluté do Mokřin (5 km) a po zelené do Želivi (2,5 km), takže příjemná cca 12 procházka s převýšením cca 300 metrů.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.530, 15.222)
Poslední aktualizace: 20.8.2017
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele jircak
Autor: jircak
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Želiv

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
9,2km od místa

Příspěvky z okolí Želiv – klášterní areál a jeho historie

Želiv
Želiv
Vesnice
hodnoceni 8/10
Obec Želiv leží asi 10 km západně od Města Humpolce v nadmořské výšce 495 m. Místní klášter je jedním ze tří nejstarších klášterů u nás a patří k nejlépe zachovaným středověkým celkům v Čechách. Klášter byl…
0.1km
více »
ŽELIVSKO
ŽELIVSKO
Přehrada
hodnoceni 8/10
Jestli Vás lákají české přehrady, tak máme další. Nachází se řece Želivce u obce Sedlice. Celá přehrada je kamenná a zajímavě řešená. Je dobře přístupná ze všech stran, ale nejlepší pohled…
0.1km
více »
Želivský klášter
Želivský klášter
Klášter
hodnoceni 8/10
Klášter byl založen spolu s klášterním kostelem Narození Panny Marie v první polovině 12. století na vysokém ostrohu obtékaném ze dvou stran říčkami Želivkou a Trnavou. Původně zde sídlil mužský řád benediktinů, k…
0.1km
více »
Vodácký kanál v Želivě.
Vodácký kanál v Želivě.
Zábava, atrakce
hodnoceni 8/10
Vodácký kanál na Trnávce u Želiva nedaleko Humpolce je svou délkou a spádem největší na světě. Stavebně je kanál tvořen betonovým korytem s četnými umělými…
0.1km
více »
Želivka - kolem přehrady na kole
Želivka - kolem přehrady na kole
Tipy na výlet
Objezd východní poloviny přehradní nádrže na Želivce. Dost kopcovitá trasa, 56 km. My jsme ji celkem v pohodě zvládli s dětmi od 9 do 15 let.  Hodně nádherných rozhledů. Dvojitý dálniční most, viz turistický cí…
0.1km
více »
Putování podél Sázavy, 2. část – mimosázavskou Vysočinou k Lipnici (Humpolec, Želiv, Lipnice)
Putování podél Sázavy, 2. část – mimosázavskou Vysočinou k Lipnici (Humpolec, Želiv, Lipnice)
Cestopisy
hodnoceni 10/10
V prvním díle tohoto cestopisu jsme společně projeli trasu mezi Novým Městem na Moravě a obcí Věž. Druhý díl se už odehrává celý na Vysočině. Čeká nás první – a zcela nečekaná - placená prohlídka významné historic…
0.1km
více »
Želiv.
Želiv.
Městečko
hodnoceni 8/10
Želiv je obec, ležící v malebné západní části kraje Vysočina na soutoku dvou řek - Želivky a Trnávky. Městečko a její okolí je ideální základnou nejen k dlouhým procházkám do krásné přírody, ale i k vyjížďkám na k…
0.1km
více »
Želivský klášter.
Želivský klášter.
Klášter
hodnoceni 10/10
Želivský klášter byl založen knížetem Soběslavem ve 12. století pro benediktiny. Ti jej však po deseti letech opustili a nahradili je premonstráti. Klášter se postupně stal duchovním i hospo…
0.4km
více »
Kaplička na Kalvárii nad Želivem.
Kaplička na Kalvárii nad Želivem.
Kaple
hodnoceni 8/10
Kaple na Kalvárii - základní kámen byl položen 18. června a dokončené dílo bylo posvěceno 14. září 1738. Kaple byla zasvěcena Nalezení sv. Kříže a byla vyzdobena freskami sedlického rodáka Jana Kaliny. V kapli byl také umíráček a každý pátek se v ní slavila mše svatá. Všeobecně byla zvána kaplí umírajících. Je od ní krásný výhled na Městečko Želiv. Přístup pro pěší a cyklisty…
0.4km
více »
Klášter Želiv.
Klášter Želiv.
Klášter
hodnoceni 8/10
Želivský Klášter byl založen v r. 1139  pražským biskupem Otou spolu s českým knížetem Soběslavem a jeho manželkou Adlétou. Za první  republiky klášter  dobře ekonomicky prosperoval  a stal  se  duchovním  i  kulturním  centrem regionu.  Po druhé  světové  válce byli premonstráti  v roce 1950 z kláštera vyhnáni a přemístěni do Broumova. V roce 1993 se  mohli premonstráti…
0.4km
více »
Klášterní kostel Narození P. Marie
Klášterní kostel Narození P. Marie
Kostel
hodnoceni 10/10
Kostel Narození Panny Marie v Želivě byl od svého počátku součástí zdejšího kláštera. Původně zde však stál od poloviny 12. století kostel postavený ještě v románském slohu, ten ale v polovině 13. století vyhořel …
0.4km
více »
Umělý slalomový kanál na Trnávce
Umělý slalomový kanál na Trnávce
Půjčovna lodí
Uměle vybudovaný slalomový kanál na řece Trnava pod vodní nádrží Trnávka nedaleko obce Želiv. Slouží pro závody ve slalomu, raftingu, sjezdu a někdy i pro tréninky závodníků a odvážných t…
0.7km
více »
Sedlická přehrada.
Sedlická přehrada.
Přehrada
hodnoceni 10/10
Vodní nádrž Sedlice se nachází mezi Humpolcem a Želivem na řece Želivce. Byla vybudována mezi lety 1921 - 1927. Délka hráze je 118 metrů. Je využívána pro výrobu elektřiny ve vodní…
1km
více »
Trnava
Trnava
Přehrada
hodnoceni 7/10
Jedna ze tří přehrad vybudovaných poblíž Želiva byla postavena na říčce Trnavě asi 1 km jižně od Želiva. Stavba přehrady byla dokončena v roce 1981. Za ní je představná nádrž k údolní n…
1.2km
více »
Malá přehrada u Želiva.
Malá přehrada u Želiva.
Přehrada
hodnoceni 7/10
Nedaleko Želiva směrem na Vřesník byla v letech 1925 – 1928 postavena vyrovnávací nádrž Vřesník, která slouží vyrovnání nepravidelných průtoků pod vodní elektrárnou Sedlice. Hráz přehrady je zakřivená do oblouku, …
1.6km
více »
Vodní nádrž Vřesník.
Vodní nádrž Vřesník.
Vodní nádrž
hodnoceni 10/10
Na řece Želivce nad obcí Želiv byla v letech 1925-1928 vybudována vyrovnávací nádrž Vřesník. Je tvořena hrází o délce 79 metrů a výšce 9,5 metru. Slouží k vyrov…
1.7km
více »
Sedlice - přehrada
Sedlice - přehrada
Přehrada
hodnoceni 8/10
Asi 4 km jihovýchodně od Želiva a 9 km jihozápadně od Humpolce byla na toku řeky Želivky postavena jedna z nejstarších přehrad na území ČR (stavba byla dokončena v roce 1927). Přehrada…
3.6km
více »
Červená Řečice
Červená Řečice
Vesnice
hodnoceni 4/10
Městečko Červená Řečice leží 12 km severně od okresního města Pelhřimov v nadmořské výšce 455 m. Obec byla založena již koncem 13. století pražským biskupem - proto byla nazývána Biskupova …
3.6km
více »
Výšlap Vysočinou kolem přehrad a přes klášter v Želivě
Výšlap Vysočinou kolem přehrad a přes klášter v Želivě
Tipy na výlet
Krásný, leč dosti namáhavý okruhový výšlap z Červené Řečice kolem tří přehrad, přes Želiv, a zase zpět. Vodní nádrž Trnávka.  Nachází se na říčce Trnavě a slouží jako vyrovnávací a rekreační nádrž. Je jednou ze tří přehrad vybudovaných poblíž Želiva. Stavba přehrady byla dokončena v roce 1981. Vodní nádrž Sedlice.  Leží mezi Humpolcem a Želivem na řece Želivce. Byla vybudována …
3.7km
více »
Červená Řečice
Červená Řečice
Zámek
hodnoceni 6/10
Renesanční Zámek se nachází v městečku Červená Řečice na Pelhřimovsku v kraji Vysočina. Zámecké budovy se sgrafity na fasádě obklopují 2 nádvoří. Někdejší pevnostní charakter stavby dodne…
3.8km
více »
Okolo Sedlické přehrady.
Okolo Sedlické přehrady.
Trasa
hodnoceni 8/10
Pěší výlet zahájíme na hrázi Sedlické přehrady, kde je možné zaparkovat auto. Po červené se vydáme lesem k Sedlici. Pod vesnicí v chatové oblasti jsou hezké…
3.9km
více »
Dřevěná zvonice ve Lhoticích.
Dřevěná zvonice ve Lhoticích.
Zvonice
hodnoceni 7/10
Lhotická Zvonice získala svůj vzhled dodatečným zřízením vazby pro třetí malý zvonek. Původně se ve zvonovém patře nacházely pouze dva zvony z poloviny 16. století. Na místním hřbitově je hrob syna skladatele národní hymny Oldřicha Škroupa.
3.9km
více »
Lednové tání na Sedlické přehradě.
Lednové tání na Sedlické přehradě.
Přehrada
hodnoceni 8/10
Leden je na Vysočině čas, kdy se vyráží na běžky. Ještě v pondělí 28.1. to šlo. Pak přišly dva teplé dny a dnes 31.1. je to na kolo. A tak jsem se vydal K Sedlické přehradě, abych se podíval kam se poděl všechen  …
4km
více »
Sedlická přehrada v zimě.
Sedlická přehrada v zimě.
Přehrada
hodnoceni 8/10
Sedlická přehrada, místními též zvaná "Velká",  byla dokončena v roce 1927. Zděná hráz je 11 metrů vysoká a v  118 metrů dlouhá. Nádrž má plochu více jak 40 ha a hloubku až 15 metrů. Maximální objem vody je 2,3 mi…
4km
více »
Želivka
Želivka
Řeka
hodnoceni 7/10
Řeka Želivka je levostranným přítokem Sázavy. Do popisovaného území zasahuje na severovýchodě v oblasti Želiva svými pramennými toky. Za její hlavní pramenný tok je považována Hejlovka, která…
4.3km
více »
Humpolec
Humpolec
Město
hodnoceni 7/10
Humpolec leží ve Východních Čechách, severozápadním směrem od Jihlavy. Nedaleko města prochází dálniční tah vedoucí z Brna do Prahy. Město je obklopeno vrcholky Čes…
10km
více »
Pelhřimov - Muzeum rekordů a kuriozit
Pelhřimov - Muzeum rekordů a kuriozit
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Pelhřimov je bývalé okresní město na západě Českomoravské vrchoviny, dobře dostupné, leží v blízkosti dálnice D1 Pelhřimov je malebné město, doporučuji však vydat se do Muzea rekordů a kuriozit. Tento cíl je dostupný za každého počasí. ve městě se nachází více restaurací, každý si může vybrat pro něj tu vyhovující Široké spektrum kuriozit, pobaví se opravdu každý. Setkáte se s nejmenšími i největší…
10.9km
více »
Pelhřimov
Pelhřimov
Město
hodnoceni 9/10
Pelhřimov leží ve Východních Čechách, jihozápadním směrem od Města Humpolce. Městečko se rozkládá ne levém břehu říčky Bělé a v severní části Českomoravská vrchoviny. Pelhřimov je známý …
11km
více »
Lipnice nad Sázavou
Lipnice nad Sázavou
Hrad
hodnoceni 9/10
Hrad stojí na vrcholu táhlého hřbetu (620 m) v dominantní poloze nad Městečkem Lipnicí nad Sázavou v kraji Vysočina. Návštěvníci si mohou prohlédnout celý hradní areál včetně kaple sv. Va…
17km
více »