Kláštery a kostely v Arménii
Starobylé kláštery a kostely jsme při cestě po Arménii spatřili velmi často. Není to nic těžkého nějakou zajímavou stavbu objevit. V zemi je jich údajně přes tři tisíce. I když většina z nich vznikla v období od 4. do 13. století, vypadají v podstatě podobně. Zato místo, kde se nacházejí, může být velmi rozdílné. Některé jsou v obydlených oblastech, za jinými se musí do lesů, na vrcholky skal či na břehy jezer.
Jedním z nich je například klášter Hayravank. Nachází se na břehu jezera Sevan. Vzdálenost do hlavního města Jerevanu činí asi 60 km, město Sevan je přibližně 18 km daleko. Jedná se o velice zajímavé místo. Stovky let mu vtiskly nějakou únavu, trochu klidu a něco moudrosti. Člověk je schopen dlouho si prohlížet objekt kláštera, okolí i tyrkysové vody jezera Sevan.
Dalším objektem, který neunikl naší pozornosti, byl částečně rozbořený kostel či klášter, který se jmenuje Neghuts Monastery. Nachází se nedaleko Městečka Arzakan. Jedná se o velice zajímavé místo nadané zvláštním tvarem a uspořádáním, které vzbuzuje pocit posvátna. Prohlížíme stavbu zevnitř i zvenku a pořizujeme fotografie. Momentálně zde kromě nás nikdo není. I když je stavba částečně rozpadlá, je nám jasné, že se nacházíme ve stále živé svatyni. Stěny jsou na některých místech ozdobeny vyrytými kříži všech velikostí a tvarů. Kolem oltáře, pokrytého voskem z hořících i vyhořelých svíček, visí nebo jsou položeny jednoduché obrázky. Interiér je zařízen prostě. Právě touto jednoduchostí se arménské svatyně asi nejvíce liší od katolických kostelů, jejichž okázalá výzdoba má návštěvníka ohromit. Venku okolo kostela je opět vzpřímeno nebo povaleno velké množství khatchkarů. Některé jsou porostlé žlutavým lišejníkem stejně tak jako zdi kláštera.
Třetí objekt, o kterém se zmíním, se značně odlišuje. Jedná se o krásný kostel, který se jmenuje Teghenik a byl postaven před šesti lety. V současnosti se vedle něho ještě dostavuje církevní škola. Natrefili jsme na něj kousek od vesnice Karashamb.
V neposlední řadě nás zaujala krásná stavba kostela na návrší kousek nad vsí Areni. Kostel Svaté Matky Boží byl postaven roku 1321 na pláni nad údolím řeky Arpy podle plánů architekta Momika. Na fasádě lze pozorovat vyryté kříže na jednotlivých kamenech. Tvar kříže byl použit v jednom štítu i pro dva otvory. Půdorysná plocha kostela je v základní formě rovnostěnu, ve kterém jsou otevřeny dva oblouky na jih a západ. Oba vstupní otvory mají pravoúhlý, obdélníkový rám, nad kterými jsou plochy s reliéfy zobrazující Madonu a dítě. Vnitřek kostela je charakterizován dvěma složenými pilíři v západní zóně, přičemž toto uspořádání je poměrně vzácné v Arménii. Pro liturgické účely se užívají především dvě apsidy. Interiér kostela je opět jednoduchý, prostý, ale krásný. Jedná se o další stavbu, která svými vyváženými tvary má přímo magický půvab. Jako všechny ostatní i tento kostel byl postaven řemeslníky, kteří dovedli odhadnout strukturu a rozpoznat kouzlo kamene. Vnitřní prostor nepůsobí na člověka chladně, i když je celá stavba z kamene.
Klášterů a kostelů jsou v Arménii stovky a jsou až na výjimky volně přístupné a za jejich návštěvu se neplatí. Návštěvník se může, nikým nerušen, procházet po ošlapané kamenné podlaze mezi sloupy a pod kopulemi, v jejichž vrcholu je otvor, jímž do prostoru vniká paprsek světla.
U většiny Klášterů jsou khatchkary (chačkary,kačkary). Jedná se o kamenné kříže, které byly nedílnou součástí středověkého arménského skulpturálního umění. Ozdobný kříž (khatch v arménštině) byl sekán do obdélníkových desek nebo přímo do skal. Styl a vzhled křížů se liší dle staletí, ve kterém byly provedeny a také podle autora. Tyto ornamentální kříže by se daly přirovnat k našim smírčím kamenům. Na rozdíl od nich ale nepřipomínají události tragické, nýbrž byly pořízeny při významných událostech.
Při putování po Arménii jsem ještě navštívil tato místa a viděl následující:
lázně v Arménii: https://www.turistika.cz/cestopisy/lazne-v-armenii
kaňon říčky Azat: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-kanon-ricky-azat
město Jermuk: https://www.turistika.cz/cestopisy/mesto-jermuk-lyzovani-v-armenii
klášter Geghard: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-klaster-geghard
chrám Garni: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-chram-garni
poutní místo Eschmiadzin: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-eschmiadzin
městečko Areni: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-areni
vesnice Antarut: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-antarut
doprava v Arménii: https://www.turistika.cz/cestopisy/doprava-v-armenii
jezero a město Sevan: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-jezero-a-mesto-sevan
zajímavé tržiště v hlavním městě: https://www.turistika.cz/mista/armenie-trziste-vernissage
tunel z řeky Arpa do jezera sevan: https://www.turistika.cz/mista/armenie-tunel-z-reky-arpa-do-jezera-sevan
klášter Noravank: https://www.turistika.cz/mista/armenie-klaster-noravank
hlavní město Arménie: https://www.turistika.cz/mista/jerevan-hlavni-mesto-armenie
koňak Ararat: https://www.turistika.cz/mista/armenie-jerevan-konak-ararat
město Dilijan: https://www.turistika.cz/mista/armenie-mesto-dilijan
klášter Haghartsin: https://www.turistika.cz/mista/armenie-klaster-haghartsin
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/