Kojetín - Masarykovo náměstí
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Když jsme se po něm procházeli v ranní mlze, zdálo se nám poněkud předimenzované. Možná to bylo tím, že jeho celou plochu nepokrývá park, a proto se zdála daleko větší, než jak tomu ve skutečnosti je. V mlze se nám při procházce jak duchové zjevovaly jednotlivé zajímavé stavební objekty, ale ucelený pohled chyběl. To vše se změnilo až při pozdější návštěvě – to když sluneční paprsky bitvu s mlhovinou vítězně dobojovaly a rozprášily ji do ztracena. A nám se pak při dalším okruhu městem zjevil pohled na hezké monumentální náměstí, jehož rozměry už se ale vměstnají do klasických šablon.
Pravidelný obdélníkový tvar (asi 150 x 60 m) napovídá, že zde rynk stával už za středověku. Není se čemu divit: Kojetín se v análech poprvé připomíná už roku 1233. Tehdy a poté až do husitských válek patřilo město a kojetínské zboží pražskému biskupství. Po válkách bylo pronajato Jiřímu ze Šternberka a k velkému růstu a prosperitě města došlo za dalších majitelů – pánů z Pernštejna. Hodně tomu napomohlo i právo výročního trhu, které mu bylo uděleno v roce 1523 králem Ludvíkem Jagellonským.
Kromě starších a dnes už přestavěných bývalých měšťanských domů návštěvníka zaujme několik výraznějších objektů. Tím prvním je patrová budova Radnice, stojící na jihozápadním konci rynku a jejíž jedna strana zasahuje i do rozšířené sousední ulice, nazývané náměstím Míru. Střecha Radnice je přizdobena zajímavou hodinovou věžicí, trčící excentricky mimo střed budovy s hlavním vchodem. Sídlo nynějšího městského úřadu bylo vystavěno v pol.18.století a dočkalo se secesní přestavby. Dnešní vzhled pochází po rozsáhlé novodobé rekonstrukci, neboť v létě 1995 byla zasažena požárem.
Nejkrásnějším domem na náměstí je bývalý zájezdní hostinec U Zlatého křížku, vystavěný též v 18.století. V roce 1911 se dočkal unikátního secesního hávu, který mu na míru ušil architekt František Skopalík. Dnes budovu využívá městské informační a vzdělávací centrum. Ještě před příchodem secese v hostinci pobýval Josef Mánes, známý to český malíř. Ve svých kresbách tužkou a hlavně na nádherných akvarelech zachytil úžasnou krásu hanáckých krojů, do kterých byly oděny zdejší neméně krásná děvčata. (O umělcových obrazech Hanaček bez krojů či aktů bohužel historie cudně mlčí...)
Zajímavou budovou je i funkcionalistická Spořitelna, stojící na rohu Masarykova a Komenského náměstí. Známá je také mnohem novodobější Hospůdka U Pedyho.
Plocha náměstí prošla po roce 2015 rozsáhlou rekonstrukcí, po níž dostalo novou podobu. Větší část dostala parkovou úpravu s pěšinami pro chodce, byly zde vysety trávníky a vysázeny stromy. Tahle parkovitá plocha ve svém středu skrývá vysoký Mariánský morový sloup. (Podobné sloupy samozřejmě najdeme i v mnoha našich dalších městech a jedná se vlastně o nejznámější viditelné ukázky barokního stylu u nás.) Tady v Kojetíně dělá Madonně, umístěné na vrcholu sloupu, dole společnost dvou světců - sochy sv.Vendelína a sv.Floriána.
Menší část rynku před Radnicí se dočkala nového dláždění z kostek žulových. A také pěkné nové kašny. Možná nechtěnou dominantou téhle části se stal vysoký smrk, který je využíván jako vánoční strom...