Loading...
Turistické cíle • Měšťanský dům
Měšťanský dům U bílé labutě patří k nejvýraznějším objektům (nejen) v západní frontě domů na Karlově náměstí v Kolíně. Dnes zde vidíme řadový dvoupatrový dům, v jehož podobě již neobaroko zvítězilo nad barokem, ale původně se jednalo o gotickou stavbu pocházející nejpozději z posledního desetiletí 15. století.
Během Třicetileté války dům zpustl natolik, že musel být po roce 1662 přestavěn pod vedením Michala Salaje. Tehdy získal podobu raně barokní. Po požáru v roce 1734 byl přestavěn znovu, tentokrát podle projektu Josefa Jedličky. V té době snad byl dům ještě pouze jednopatrový, s otevřeným podloubím v přízemí (to bylo zazděno až v roce 1877).
Nejpozději hned po roce 1891 byla barokní podoba domu částečně znehodnocena přístavbou druhého patra s mansardovou střechou. Na druhou stranu je potřeba přiznat, že nová zdobná fasáda ve stylu historizujícího neobaroka působí velmi atraktivně (zejména po renovaci z roku 2017).
Dům na adrese Karlovo náměstí č. 89 pak postupně sloužil jako sídlo půjčovny knih, knihkupectví, skladu sukna, lékárny a realitní kanceláře.
Pozornost si na průčelí zaslouží zejména vrcholový segmentový fronton s bohatě zdobenými štukovými ornamenty, pilastry, římsy, šambrány a nadokenní páskové ornamenty (nadokenní výzdoba I. patra zřejmě kopíruje podobu domu z období okolo roku 1740). Zaujmout mohou také klenby v přízemí - jsou valené, s pětibokými výsečemi.
Mezi naše chráněné památky byl kolínský dům U bílé labutě zařazen hned v květnu roku 1958, od června roku 1989 je také součástí kolínské památkové rezervace.
Na závěr snad ještě jedna kuriozita: Přesto, že se dům jmenuje „U bílé labutě“, byla zde podle některých informačních zdrojů v roce 1762 zřízena legendární lékárna „U černého orla“. Objekt tohoto jména se přitom nachází „ob dům“.