Loading...
Turistické cíle • Měšťanský dům
I méně pozornému pozorovateli jistě neunikne, že kolínský dům U Černého orla býval původně gotickým měšťanským domem pocházejícím z II. poloviny 14. století. Dochovaný lomený oblouk nárožního podloubí je totiž opravdu nepřehlédnutelný.
Tento historicky významný objekt je už dnes ale převážně popisován jako nárožní barokní dvojdům s gotickým jádrem, jehož exponované štítové průčelí je výsledkem přestavby provedené v letech 1734 až 1736 podle projektu místního stavitele Josefa Jedličky.
Nárožní patrový dům postupně vlastnilo mnoho měšťanských i zemanských rodů, ale častěji zmiňováni bývají pouze dva jejich zástupci – pochopitelně vždy ve spojitosti se stavebními úpravami a změnou podoby objektu. Tím prvním je Jan Michal Baralič z Bihače, který nechal v roce 1651 dům raně barokně přestavět, tím druhým pak Josef František Lysander z Ehrenfeldu. Právě on nechal dům znovu přestavět kolínským stavitelem Jedličkou.
V roce 1736 tak dům získal současné průčelí s charakteristickou dvojicí volutových štítů. V jejich výklencích byly od počátku umístěny barokní sochy dvou zemských patronů, které v roce 1736 vytvořil z kutnohorského mušlového vápence neznámý autor. Plastiky v životní velikosti byly roku 2016 z důvodu značného poškození sejmuty s tím, že na jejich místo přijdou kopie a originály se zrestaurují a přemístí do městského lapidária.
Dům stojí v jihozápadní části náměstí a původně vznikl spojením dvou gotických objektů. Má dvě souběžné sedlové střechy a trojosé průčelí ukončené dvěma volutovými štíty. V přízemí je nároží otevřeno jedním lomeným obloukem loubí. Podloubí je klenuto plackovými klenbami, v přízemí a v patře jsou valené klenby s výsečemi.
Mezi naše chráněné kulturní památky byl kolínský dům U černého orla zařazen hned v květnu roku 1958, od června roku 1989 je také součástí kolínské památkové rezervace.
Dům U černého orla dnes slouží jako prodejna (přízemí) i byty (patro) a najdeme ho na adrese Karlovo náměstí č. 91.
Na závěr ještě jedna zajímavost spojená se sochami ve štítových nikách. Různé informační prameny uvádějí různé světce, které počítají mezi zemské patrony. Vždy uvádí sv. Josefa (který ovšem patronem země české vůbec není) a buď sv. Václava nebo sv. Vojtěcha (ti by to mohli být oba). Autor tohoto článku se pokoušel celou záhadu vyřešit za pomoci příslušných atributů přímo na místě, ale ani na podzim roku 2023 ještě nebyly kopie soch na svém místě. Takže si prostě tu „správnou“ variantu vyberte sami …