Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Komenda maltézských rytířů s kostelem Panny Marie pod řetězem v Praze.
Jak jsme tak procházely s dcerou po Praze,zabloudily jsme též ke kostelu Panny Marie pod řetězem.Proč pod řetězem – jedno vysvětlení je, že Panna Marie měla na krku řetěz a druhá možnost názvu je,že má návaznost na Juditin most (nyní Karlův) a sice ten,že se řetěz natahoval z Malé Strany,aby zabránil lodím proplout po Vltavě bez zaplacení cla.
Dveře kostela když jsme šly okolo byly otevřené,větralo se,ale jinak byl nepřístupný,což nám potvrdil muž,který byl vevnitř.Ale protože jsme byly nesmírně zvědavé a projevily značný zájem o kostel,uvolnil se a začal nám o něm a o řádu,který jej spravuje vyprávět.
Tento kostel je docela vtěsnán mezi okolní domy a snadno se přehlédne,když člověk pospíchá a nemá vyhraněný zájem. Je to jeden z nejstarších pražských kostelů a nejvýznamnější svatyně maltézských rytířů.Byl založen r.1158 spolu s Klášterem a špitálem.Klášter založil český král Vladislav II.
Řádu patří nepřetržitě 900 let.Kostel není běžně přístupný.
Je v Lázeňské ulici,kousek od Čertovky. Milovníci romantických filmů si jistě vzpomenou na film Angelika,která si slibovala v jednom díle,že ji maltézští rytíři na trhu vykoupí.
Ale ke kostelu: Původní trojlodní kostel byl větší než je dnešní stavba a zachovaly se z něj zbytky v nynějším nádvoří, taktéž i v postranní lodi kostela.Křížová klenba je pozůstatkem románské baziliky.V pol.14.století začala gotická přestavba celého trojlodí,kdy se zbořila románská bazilika.V západní části kostela byla vystavěna gotická předsíň nějak okolo r.1375 a kolem r.1389 dvě hranolové věže.
V r.1420 jej vypálili husité za vedení Jany Žižky z Trocnova.Kostel se postupně opravoval. Za Matouše Děpolta z Lobkovic na přelomu 16.-17. století byl přestavěn kostel z raně gotického kněžiště.V letech 1640 – 1660 byl přestavěn barokně.Z r.1836 pochází novogotické cimbuří.
Ve štítu kostela je pozdně gotická dřevěná socha Madony. Sochy světců v hlavní lodi jsou od J.J.Bendla. Hlavní oltářní obraz - stětí sv.Barbory je dílem Karla Škréty. Na obrazu je Panna Marie a Jan Křtitel jako pomocníci maltézských rytířů při bitvě s Turky.
V hlavní lodi je mramorová socha velkopřevora Rudolfa Coloredo-Walsee, který se v 17.století zasloužil o přestavbu kostela i kláštera.Ta je dílem E.Maxe z poloviny 19.století.Křížová cesta na zdech kostela je tvorbou řádového malíře Vachka.
V r.1965 – 1987 prošel kostel rozsáhlou renovací.
Zdroj:praguecityline.cz/praha-1