Kominiarski Wierch
Turistické cíle • Příroda • Hora
- (dříve nazývaný Kominami Tylkowymi) – skalnatý, vápencový vrchol (1829,2 m n.m.)v polských Západních Tatrách. Najdeme jej mezi dolinami Chocholowska a Kościeliska Tyčí se nad dolinami: Kościeliska, Iwanowska, Iwaniacką, Chochołowska, Dudową, Lejową. Jeho vrcholová terasa je plochá a rozlehlá - má rozlohu přes 4 hektary. Místními „goraly“byla nazývaná Pustą Równią. Na jižní straně je od hřebene Ornaku oddělen hlubokým sedlem - Iwaniacka Przełęcz (1459,2 m). Východním směrem se z vrcholu vybíhají dva rovnoběžné hřebeny rozdělené Doliną Smytnią. Větší, dlouhý okolo 2 km, v závěru přechází v Raptawicką Grań a je zakončen vrcholem Raptawicką Turnią, tyčícím se nad Polaną Pisaną. Z něj vybíhá, v horní části, severovýchodní hřeben Stołów. Vněm pak následuje sedlo Przysłop Kominiarski, které odděluje masiv Kościeliskich Kopek. Kratší hřeben je zakončen Smytniańskimi Turniami a přes nevysoký hřeben nazývaný Kufą a sedlem Przełęczka pod Kufa (1476 m) na severu sousedí s Wielkim Opalonym Wierchem (1485 m). Za ním následuje Mały Opalony Wierch (1448 m) a sedlo Kominiarska Przełęcz (1307 m). Celý masiv je budován triasovými vápenci a je proto porostlý vápnomilnou květenou. Roste zde např.: dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala), protěž alpská (Leontopodium alpinum), hořec jarní (Gentiana verna), hořec Clusiův (Gentiana clusii) a další.
V masivu bylo objeveno okolo 140 jeskyní. Ve východní části několik i turisticky přístupných (Jaksinia Mylna, Jaskinia Raptawicka, Oblazkowa Jama). Nepřístupný je více než 900 m dlouhý, 562 m hluboký jeskynní systém Bańdzioch Kominiarski.
V masivu Kominiarskiego Wierchu bylo v minulosti pět horských pastvin: Hala Stoły, Hala Kominy Tylkowe, Hala Kominy Dudowe, Hala Iwanówka, Hala Smytnia . Ty nyní, po ukončení pastvy, postupně zarůstají lesem. Relativně nejzachovalejší je ještě Niżnia Polana Kominiarska (část Hali Kominy Tylkowe), která se nachází na severních svazích hlavního vrcholu. Ve svazích hory se v minulosti dolovala železná ruda.
Vrchol leží v přísně chráněné oblasti – výstup na něj je zakázán !!!
V minulosti byla trasa na vrchol vyznačena nejdříve severní strany (v roce 1892). Později (r. 1901) byla vyznačena i jižní výstupová trasa od sedla Iwaniacka Przełęcz. Ta se stala velmi populární a bývala využívána zejména školními výlety s průvodcem. Tak tomu bylo až do 1. 8. 1988, kdy byla pro veřejnost uzavřena, aby turisté nerušili, zde hnízdícího, orla skalního (Aquila chrysaetos).