Korunovační klenoty v dějinách světa - Muzeum Ostrava
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Ještě před koncem roku jsem si udělala výlet do nedaleké Ostravy. Chtěla jsem se podívat na výstavu betlémů na hradě, kterou jsem nestihla před vánoci, protože letos jsem si zajela do předvánoční Prahy. Ale hlavně jsem chtěla zajít do muzea na výstavu korunovačních klenotů. Od Černé louky jsem šla nejdříve na hrad, kde byly vystaveny betlémy převážně zapůjčené z Muzea Klatovy a to v provedení dřevo, papír, keramika a kůže. Jeden z vystavených exponátů byl dokonce mechanický. Na betlémy se chodím dívat již několik let a vždy lze vidět něco nového a zvláštního.
Hlavním cílem však byla výstava v Muzeu Ostrava na Masarykově náměstí, pod názven Korunovační klenoty v dějinách světa. Výstava je rozdělena do tří částí. Jedna místnost je věnována korunovačním klenotům z různých částí světa - Brazilie, Peru a Mexiko, najdete zde klenoty iránského rodu Páhlaví, nebo další koruny z Indie, Koree, Nigérie, Egypta, Japonska či Etiopie. K vidění jsou koruny lámů i dalajlámů, něktré exponáty jsou originály a je to vždy na příslušných tabulkách uvedeno. Pokud vám nepostačí krátké popisky ve vitrínkách můžete nahlédnout do katalogu, který je v místnosti umístěn.
Další část výstavy je věnována současným panovnickým rodům Evropy. Na chodbách jsou fotografie hradů, zámků a sídel panovnických rodů, nebo objektů, kde se korunovační klenoty nachází. Z panelu se dozvíte, kdo je současným vládcem ve Španělsku, Norsku, Anglii, Nizozemsku, Belgii nebo Dánsku, ale i v evropských knížectvích - Lucemburko a Monako a velkovévodství Lichtenštejnském.
A na závěr to nejlepší. Do dvou místností, kde jsou umístěny korunovační klenoty Evropy, jsou lidé pouštěni po skupinkách. Obdivovat zde můžete královské i císařské koruny Evropy od 2. poloviny 9. století až po koruny současných panovníků. Nejstarší je lombardská koruna právě z 9. stol., následuje římsko německá koruna z r. 962 a koruna císaře Karla Velikého z r. 1180. Jedná se o repliky klenotů, které jsou uloženy v klenotnicích po celé Evropě, ať už se jedná o Kreml, Hofburg, Budapest nebo Louvre. Přecházím od vitríny k vitríně a obdivuji klenoty Ludvíka XV., Napoleona, císaře Rudolfa, císařovny Sisi, koruny Velké Británie, Skotska, Polska i Ruska a mnoho dalších.