Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bernarticích
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Projíždíte-li Bernarticemi na Trutnovsku, nemůžete si nevšimnout kostela stojícího u silnice. Je to nejvýznamnější církevní památka v obci a v blízkém okolí.
Přibližně koncem 13. století byl na témže místě postaven dřevěný kostelík. První zmínka o něm se datuje roku 1297. V průběhu doby se měnili držitelé patronátního práva. V 16. a začátkem 17. století byly Bernartice protestantské. Během třicetileté války (1618 až 1648) v době tvrdé rekatolizace, kterou byl pověřen jezuitský řád, muselo obyvatelstvo přijmout katolickou víru.
Roku 1636 jezuité koupili žacléřské panství. A to byl i konec dřevěného kostelíku. Svatostánek byl stržen a na jeho místě v letech 1677 až 1678 byl postaven nový barokní jednolodní kostel s pravoúhle zakončeným presbytářem a s kaplí svatého Jana Nepomuckého na severní straně.
Postupem staletí byl kostel několikrát přestavován. To mělo vliv i na jeho podobu. V roce 1733 byl rozšířen. V 18. století také došlo k obnově vnitřního zařízení. Při poslední přestavbě ve druhé polovině 19. století byla radikálně změněna podoba věže. Boční oltář byl vyzdoben obrazem od V. Fiedlera.
Za zmínku stojí valená klenba se štukovými pásy v kapli a Křížová hřebínková klenba pod věží. Dále za povšimnutí stojí rokoková kazatelna. Zachovala se i původní kamenná křtitelnice s ornamentálními reliéfy ze 17. století. Nedochovaly se však zvony z roku 1660 a 1689.
Před kostelem se nacházejí sochy truchlící Panny Marie z roku 1736 a svatého Floriána z roku 1833, dále jeden smírčí kříž. Druhý smírčí kříž je u ohradní zdi. Za kostelem se rozprostírá hřbitov. Německé nápisy na starých kamenných náhrobcích připomínají, že jsme v pohraničí (v Sudetech).
Po druhé světové válce po vysídlení části německého obyvatelstva využití kostela pokleslo. Dnes kostel chátrá. Okapy místo odvádění vody slouží jako květináče pro malé stromky, lebedu a trávu. Kostel byl i vykraden. Proto bylo hodnotnější zařízení převezeno do depozitářů, kde je lépe chráněné. Do kostela se podíváte jen příležitostně, bývá uzamčen.