Kostel Navštívení Panny Marie v Horní Polici
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Obec Horní Police se nachází asi 10km západně od České Lípy směrem na Děčín. Díky výhodnému spojení je lehce dosažitelná vlakem, autobusem, autem či kolem.
Samotný kostel Navštívení Panny Marie je již zdálky viditelnou dominantou Horní Police. Nachází se na vrcholové plošině na bývalém skalnatém ostrohu nad řekou Ploučnicí a na jeho místě se pravděpodobně již v ranném středověku nacházela pohanská svatyně zasvěcená bohu Svantovítovi.
Prvé dochované zmínky o kostele pocházejí již z roku 1291, kdy již Horní Police bývala farní obcí, patřící doksanskému premonstrátskému klášteru. Prvý kostelík, byl zřejmě dřevěný a téměř nic se z něho nedochovalo. S největší pravděpodobností byl zničen za husitských válek. Později byl vystavěn již zděný kostel, patronát převzal Zikmund z Vartenberka a po něm Berkové z Dubé.
V roce 1523 byla řekou Ploučnicí vyplavena dřevěná soška Panny Marie, která byla záhy vystavěna na čestném místě na oltáři a od té doby se traduje zasvěcení kostela jako Navštívení Panny Marie. Samotné nalezení sochy se dá jednoduše vysvětlit tím, že vlivem nového učení Martina Luthera se v blízkém Sasku se věřící zbavovali náboženských předmětů připomínajících mariánský kult a tudiž sošku Panny Marie pravděpodobně hodili do řeky. Faktem je, že za nedlouho zmiňovaná soška přitahovala mnoho poutníků a zapomenutý kostelík začal vzkvétat.
Sošku i dnes najdete na oltáří kostela a její podobu znázorňuje i mariánský Sloup z roku 1722 udajně se nacházející na místě, kde vlny říčky Ploučnice sošku vyplavily. Zajimavé je, že na Sloupu má socha Panny Marie dvě tváře, jedna se dívá ke kostelu, druhá k nedalekému zámku.
Již koncem 17.století bylo třeba kostel přestavět a rozšířit a majitel panství vévoda Sasko - Lauenburský Julius František se proto obrátil na známého litoměřického stavitele Julia Broggia, který začal s přestavbou v roce 1688. Později pokračovala s přestavbou jeho dcera Anna Marie Františka, která stavbu dokončila, ale již v roce 1717 byl kostel dále rozšířen o dvě postranní lodě, přistavěny empory, chór a sákristie. Později byla přistavěna ještě zvoniční věž a fara.
Kostel se stal vyhledávaným poutním místem když se navíc rozneslo, že soška Panny Marie má dokázané zázračné účinky. Mnoho věřících bylo údajně zázračně uzdraveno a nejznámnější je pověst o zachránění zákupského občana Matěje Hosera, kterého za třicetileté války Švédové odvlekli do Úštěku, kde ho přikovali ke kůlu, kde měl čekat na popravu jako špeh. Hoserovi se podařilo utéci, spoutanému řetězy a se zavázanýma očima se dostal až do Police, kde mu okovy samy spadly. Hoser to pokládal za zázrak protože se celou cestu modlil k polické Panence Marií. Jeho okovy jsou dosud k vidění v ambitu kostela.
Od roku 1723 byla zdejší fara povýšená na arciděkanství a zdejší arciděkan měl výsostné právo stvrzené papežem nosit při bohoslužbách biskupskou mitru a berlu.
Kostel v dnešní době by nutně potřeboval rozsáhlé opravy, jako mnoho dnešních církevních památek, přesto svou monumentálností a výstavností nadchne každého případného návštěvníka.