Rozhledna Strážný vrch
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Mezi Žandovem a Verneřicemi na hranicích bývalého českolipského a děčínského okresu se nachází rozhledna, která svojí stavbou patří mezi ty pozoruhodnější.
Nachází se na vrcholu Strážného vrchu v nadmořské výšce 601 metrů nad mořem. Nejvýhodnější přístupová cesta začíná v osadě Velká Javorská. Přijedeme-li do ní ať už od Verneřic nebo od Heřmanic, dorazíme zde na křižovatku (jediná v obci), na které odbočíme vlevo (v případě cesty z Verneřic) nebo vpravo (v případě cesty z Heřmanic). Pojedeme po cestě stále Rovně až dorazíme na konec obce. Zde necháme automobil a vyrazíme dále po polní cestě směrem na rozhlednu. Cesta na rozhlednu sice není příliš dobře značená, ale pokud se bude člověk držet směrem k nejvyššímu bodu okolí, dorazí po polních cestách rovnou k ní.
Za čím jedeme?
Strážný vrch byl již na konci 19. století atraktivním turistickým cílem. V roce 1893 zde byla dokonce postavena horská chata, o pár let později potom dřevěná rozhledna. Ta však po první světové válce zchátrala a byla nahrazena kamennou rozhlednou (zprovozněna v roce 1925). Vzhledem k tomu, že údržba na rozhledně byla nulová, začala po druhé světové válce i tato kamenná rozhledna chátrat. K zemi se sesunula někdy po roce 1960.
Po roce 2000 si obec Merboltice vysnila, že by bylo dobré dřívější tradici v podobě rozhledny na Strážném vrchu obnovit. V roce 2006 se jí její sen splnil v podobě dřevěné 12 metrů vysoké rozhledny.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na výlet je dobré si vzít drobnou svačinu, jelikož v okolí není možné zakoupit žádné občerstvení.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Z rozhledny se turistům nabízí nádherný výhled po okolních vrcholcích Českého středohoří.
Ostatní informace
Přístup na rozhlednu je volný a je možný v jakoukoliv roční i denní dobu.