Kostel Nejsvětější Trojice v Bystřici nad Pernštejnem
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Hřbitovní kostelík Nejsvětější Trojice v Bystřici nad Pernštejnem nechal vystavět pro zdejší evangelíky již v letech 1613-1615 tehdejší držitel zdejšího panství Jan Čejka z Olbramovic.
Z tohoto období se zachovalo kněžiště se sakristií a původně plochostropá loď kostela. Závěr je opatřen opěrnými pilíři s pultovou stříškou.
Mezi léty 1622-1719 byl kostelík uzavřen a poté přeměněn právě na hřbitovní s novým zasvěcením sv. Trojici.
Před rokem 1735 byl kostel poněkud upraven, došlo např. k zaklenutí lodi (valenou klenbou s výsečemi), k proražení bočních vstupů a také k vybudování hrobky pod chrámovou lodí, kterou si objednal Arnošt Matyáš Mitrovský, avšak zůstala nevyužita.
Na konci 19. století k němu byla přistavěna ještě márnice a také byla tehdy zbudována (nebo obnovena) dřevěná hudební kruchta.
Kostel je orientovanou podélnou jednolodní stavbou s pětibokým kněžištěm, obdélnou lodí, čtyřbokou sakristií a někdejší márnicí.
Okna jsou hrotitá; původní portál, chráněný předsíní, se nachází v ose západního průčelí, další vchody pak v bočních zdech lodi.
Vnitřní vybavení kostela je v jednotném novogotickém stylu a pochází z roku 1903, dochovaly se také zbytky barokního zařízení.
Nad hlavním oltářem je zavěšen obraz Nejsvětější Trojice z poloviny 18. století, ze stejné doby pocházejí rovněž sochy sv. Petra a Pavla po stranách.
Kostel nalezneme jen pár kroků Novoměstskou ulicí z náměstí, z jehož horní části je již také vidět špička jeho věžičky...
B. Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska, 1. Svazek, web Bystřicko na Vysočině..